Сбогуваме се с един от най-големите учени – проф. Евгений Николов 17.07 | 15:00

Експерт по компютърна вирусология, той бе и стожер за БАН в трудни за нея години

От Филипа Тодева

В спомените ни проф. Евгений Николов ще се запази като един от най-големите съвременни учени на България. Експертът по компютърна вирусология е починал тази нощ. Проф. Евгений Николов бе главен научен секретар на Академията, един от световноизвестните учени в областта на компютърната вирусология и информационна сигурност. В едни от най-трудните за БАН години той беше заместник-председател на БАН (2008–2012), а в периода 3.09.–2.12.2012 г. изпълняваше функциите на председател на БАН.

Неизменно подкрепяше академията и нейните учени по време на протестите и отлично защитаваше нейния авторитет – както като символ на духовността, така и като най-добър научноизследователски център.

Проф. Николов бе инженер по радиоелектроника и електронна техника, магистър по микроелектроника, доктор по компютърно инженерство, специалност "Оптимизационни изследвания за RGV терминали" и доктор на математическите науки, специалност "Информационна сигурност на компютърни защитни системи".

Чел е лекции по основни учебни дисциплини в СУ "Св. Климент Охридски", Технически университет – София, Нов български университет, Университет по библиотекознание и информационни технологии, Бургаски свободен университет, Стопанската академия в Свищов и Академията на МВР.

Проф. Николов беше национален представител в Програмен комитет "Сигурност” на Седма рамкова програма на Европейската комисия, председател на Проблемен съвет "Сигурност” към УС на БАН, член и зам.-председател на Специализирания научен съвет по информатика и математическо моделиране към ВАК.

Той беше член на редакционната колегия и рецензент на научното "Списание по информатика – Сердика", член на междуведомствени комисии към Министерския съвет за организация, управление и координиране на дейности в областта на информационните и комуникационните технологии, както и за създаване на различни програмни документи като "Национална стратегия за киберсигурност”.

Участвал е в работата на експертни групи към Националната агенция за оценяване и акредитация при МОМН, на катедрени, факултетни, научни и академични съвети в различни висши училища.

Автор над 150 научни труда в авторитетни български и международни специализирани издания.

Поклон пред светлата му памет!

Водещи

Най-четени