Септември месец БАН издава нов речник на българския език 02.08 | 15:53
При съставните имена само първата дума трябва да се пише с главна буква

Философията на предстоящите от първи септември промени в новия речник на българския език е да бъдат опростени някои от формите, така че да се избегне двусмислието или сложността на писането и говоренето.
Това заяви проф. Владко Мурдаров от БАН, цитиран от БНР.
"Когато става дума за съставните наименования, само първата дума да бъде писана с главна буква. Напоследък тенденцията, преди всичко под влияние на английския език, е всяка от съставките да се пише с главна буква т.е. ако имаме Българско национално радио, хората се престарават и пишат и национално, и радио с първа главна буква. Въпреки че при Българско национално радио само първото "Б" трябва да бъде главно", поясни той.
Професор Мурдаров обясни и промените, касаещи учтивата форма Вие:
"Когато аз се обръщам към някого, към един човек, тогава "В"-то е главно т.е. отговарям на Вашето писмо или поздравявам Ви. Обаче никъде не се отбелязваше какво трябва да бъде положението, когато не се обръщаме към един, а към много хора. Затова ако официално пиша едно писмо или получавам едно писмо, в което пише че: "Господа, Вашият проект е приет", "В" дали да бъде главно или малко? Мнозина пишеха главно, но доста повече хора пишеха малка буква. Решихме именно, за да облекчим работата, просто да кажем, че щом е учтива форма, тя трябва да се пише с главна буква".
Анонсираните от служителите в БАН промени реално няма обаче да засегнат сериозен пласт от книжовния език и езиковите правила.
Някои от тях просто ще бъдат преповторени, като например правилото за главната буква при учтивост на обръщението. В речника от 2002 година това правило присъства също, но като валидно само за административния стил. Реално в пресата и в художествената литература няма задължение да се пише "вие" с главна буква.
Същото се отнася и до правилото за разгърнато изписване на абревиатури. То също е старо, но тъй като в предговора на последния речник не е включено, то тази година отново ще се изпише, че БНТ се пише Българска национална телевизия, а не Българска Национална Телевизия.
Езиковеди изразиха пред iNews надежда, че в това издание на речника на БАН ще бъдат изчистени противоречията в речниковите статии, както и в предговора, а също така и правилата от предговора ще бъдат допълнени. Като пример се дават статиите за пунктуацията и слятото, полуслятото и разделното писане.
Водещи
-
Заловиха 145 кг марихуана при спецакция в Старозагорско
Общата й стойност е 2 900 000 лева
07.05 | 18:30
-
Гуцанов за МРЗ: Острите ъгли са вече заоблени и ще се намери решение
Министърът беше категоричен, че за следващата година размерът на минималната заплата не може...
07.05 | 18:15
-
Русия направи копие на Райхстага в реален размер за Деня на победата
е било изградено в увеселителен парк в Москва за възстановка на момента, в който съветското...
07.05 | 18:00
Най-четени
-
Костадин Костадинов определи като позор провелия се вчера парад за Деня на храбростта и Българската армия
"Вчера нямахме парад, а имахме панихида в центъра на София, без техника, вероятно защото...
07.05 | 12:00
-
Нефтопродукти с неустановен състав и произход пак изплуваха по плажове в Поморие
Кметът на Поморие отказва да коментира, бил зает
07.05 | 14:30
-
На първо четене: Парламентът отложи либерализацията на тока за бита
Законопроектите бяха три, от които два бяха одобрени
07.05 | 13:10