Симеон Дянков напуска Надзорния съвет на ВТВ 30.04 | 16:59
Все повече чужденци напускат постовете си в руски компании заради санкциите

Санкциите срещу Русия станаха причина все повече чужденци да напускат постовете си в руски компании. Сред тях е и бившият български финансов министър Симеон Дянков, съобщава руското издание "Комерсант".
Тази вълна на оттегляне засегна най-вече двете банки, които са обект на санкциите - "Сбербанк" и ВТБ. Всяка от институциите загуби като членове на надзорния си съвет хора с европейско гражданство. За "Сбербанк" това е почетният директор на "МакКинси" Питър Кралич, а за ВТБ - икономистът Симеон Дянков. По мнение на местни експерти това вероятно ще продължи, отбелязва изданието.
От "Сбербанк" обяснили, че напускането на Кралич вероятно е свързано с изискванията към банките в Европа, но също така е и по лични причини. От самия Кралич и неговата компания не е получен коментар.
Подобен е случаят и с Дянков, посочва вестникът, като уточнява, че той е заявил желанието си да излезе от надзора на ВТБ през март.
Тогава причини не са били съобщени, но самият Дянков обяснил пред изданието: "Не мога занапред да се ангажирам с банката, защото не смятам, че мога да бъда полезен след въвеждането на санкциите". В същото време обаче в официалната позиция на ВТБ се казва нещо различно: Държавата в лицето на Росимущество не включи кандидатурата на Симеон Дянков в състава на Надзорния съвет на ВТБ, който ще бъде гласуван на общото събрание на акционерите през юни".
Такава е обаче ситуацията не само в банките, попаднали под международните санкции, потвърдил чиновник от правителството пред изданието. То посочва и че излизането на чужденци от ръководството далеч не засяга само руските банки.
Така през миналата година в Надзорния съвет на "Роснефт" не е бил преизбран бившият топ мениджър на "Морган Стенли" Джон Мак. И при него официално напускането му не се свързва със санкциите.
Източникът на вестника посочва, че санкционираните компании нямат интерес официално да признават загубите си на ключови кадри.
"При ВТБ даже в опит да се задържат на постовете им чуждестранните експерти е било решено да се ограничи броят на въпросите, които да се разглеждат на общото събрание на акционерите. Целта е да се избегне нарушение на санкциите от страна на чужденците, особено когато се вземат решения за пускане на облигации, взимане на кредити и др.", разказал източникът на "Комерсант". На такъв въпрос обаче, поставен официално от вестника, от пресслужбата на банката изобщо не отговорили.
Юристи уточняват, че членството в съвети на директорите също може да се третира от американските и европейските власти като помощ за привличане на инвестиции, което е нарушение на режима на санкции, за което се предвижда наказателна отговорност. Никой от източниците на вестника обаче не е могъл да посочи известен случай, на привлечен под отговорност човек или фирма.
Водещи
-
ЕС готви нови разпоредби за бракуването на коли
С тях ще се сложи край на подхода технически ефективен автомобил да бъде бракуван само поради...
25.07 | 20:46
-
Няма подкрепа от ЕС за държавите от Черноморския регион въпреки последиците от военните действия
Това се казва в Резолюция на Икономическия и социален съвет в България
25.07 | 20:30
-
Властите в Сърбия запечатаха ресторанта на Емир Кустурица
Заведението се намира в eтноселото Дървенград
25.07 | 20:15
-
Любомир Дацов с коментар: До какво би довело замразяване на цените
Единият подход е на „меки мерки”, другият – на „твърди”
25.07 | 20:00
Най-четени
-
Награждават граничаря, прострелял марокански мигрант край Звездец
Граничният полицай стрелял по мароканеца, когато го доближил на ръка разстояние, уточни шефът...
25.07 | 13:30
-
Навършва се една година от взривовете в Елин Пелин
А година по-късно – важни въпроси все още са без отговор.
25.07 | 10:45
-
Дрането продължава: Сурвакат ни с нова такса за вода
Проектозаконът вече е приет от Министерски съвет, предстои да го гласуват в парламента
25.07 | 16:30