Симеон Славчев иска паметник на хан Аспарух вместо Бронзовата къща 15.06 | 17:07
Недопустимо е в столицата да няма монумент на създателя на България, казва той

Незабавно да се спре изграждането на "Бронзовата къща" в София, докато не се изяснят абсолютно всички обстоятелства около нейното поставяне. Това заяви общинският съветник и съпредседател на ПГ5 инж. Симеон Славчев. Целта на "Бронзовата къща" трябваше да бъде символ на приемствеността на Европредседателството съответно от българска и австрийска страна, припомни той.
Той изрази позицията си и недоволството около изнесените факти от архитекта на инсталацията, която вече е безсмислено да се прави. На това място инж. Славчев предлага да се вдигне паметник на създадетеля на българската държава хан Аспарух. Най-сериозният му аргумент е, че няма такъв.
"Инсталацията трябваше да бъде изградена до 1-ви януари 2018 г. и да стои освен през цялото време на българското европредседателство, но и до края на година. Днес, няколко дни преди края на българското европредседстелство "Бронзовата къща" не е построена, а нейният автор архитект Деянофф изнесе скандални данни и факти около реализацията на проекта.
Тъй като целия Столичен общински съвет беше подведен, а доколкото разбирам от архитект Деянофф умишлено, настоявам първо кмета на Столична община г-жа Йорданка Фандъкова незабавно да излезе и изнесе всички факти около "Бронзовата къща" и съответно да потвърди или отрече изнесените от архитекта факти. На второ място управляващите Столичната община да посочат кой е виновен за поредния скандал в София, този път и с международно участие. И не на последно място виновните за създалата се ситуация и поредния грозен скандал, който ще остави много сериозно имиджово петно върху София, да понесат политическа и административна отговорност.
И тъй като много и постоянно се спекулира за това какво да представлява пространството около Българска народна банка и бившия мавзолей, предлагам на това място да бъда издигнат паметник на създателя на българската държава Хан Аспарух. Мотивите ми за това предложение са, че не е допустимо в столицата на България да няма паметник на създателя на българската държава. На следващо място считам, че пространството около БНБ е най-подходящо в цяла София за издигането на паметник на Хан Аспарух, тъй като от там минава най-големият туристически поток. Тоест всички туристи, които ще посетят София ще могат да видят и научат кой е създателят на българската държава, и да научат тази изключително важна част от българската история.
Считам, че идеята за изграждането на паметник на Хан Аспарух в центъра на София ще обедини не само столичани, но и цяла България. В тази връзка официално ще входирам в Столичния общински съвет доклад с предложение за издигане на паметник на Хан Аспарух на мястото, където беше разположен бившия мавзолей", категоричен е общинският съветник.
Водещи
-
Търговци използват нова заблуждаваща практика на Женския пазар в София
Тази практика кара купувачите да остават с впечатлението, че цената е само 3 лева, а за...
06.06 | 18:02
-
Руски журналист и дисидент: Режимът на Путин ще се срути, гответе се за периода след него
На въпрос какво представлява "путинският ГУЛаг" той заяви, че това е описано много добре още в...
06.06 | 17:40
-
Прецедент в столичната история: Кметът Терзиев връща бюджета на София за преразглеждане
Столичният общински съвет гласува бюджета на Столична община вечерта на 29 май след...
06.06 | 17:20
-
Изпити по английски език и по физика за кандидат-студенти ще се състоят на 8 юни в Софийския университет "Св. Климент Охридски"
Времетраенето е около 25 минути. Максималният брой точки е 15.
06.06 | 17:00
Най-четени
-
Борисов: Спирам да се занимавам с ПП
Борисов разказа, че се е видял „току що“ с комисаря за икономиката и производителността Валдис...
06.06 | 11:30
-
Красимир Каракачанов: Време е България да върне задължителната военна служба
Предложението ми е срокът за наборната служба да е минимум 6 месеца за всички български...
06.06 | 12:00
-
С еврото ще можете да си купите половин хляб повече
Демек с еврото, ще можете да си купите половин хляб повече."
06.06 | 10:30
-
Обрат в София! Нови маршрути ще имат едни от най-важните трамваи в столицата
Промяната е за 1 година.
06.06 | 12:45