Симидчиев: Има пряка зависимост между мръсния въздух и по-тежкото протичане на Covid-19 19.11 | 09:59

"И коронавирусната инфекция, и въздушното замърсяване могат ефективно да бъдат спрени с маски"

От iNews.bg

Има преки доказателства, включително от сателитни снимки за нивото на замърсяване на въздуха над Европа, че по-силно замърсените зони съвпадат прецизно с местата, където на ниво популация има по-тежко протичане на Covid-19. Това твърди пулмологът д-р Александър Симидчиев пред БНР. Според него хората като общност, които живеят на по-замърсени места, боледуват по-често и по-тежко.

"Тоест, когато инхалираме боклуци, мръсен въздух, имунната ни система започва да се бори с мръсния въздух, а не със съответните бактериални или вирусни причинители."

"И коронавирусната инфекция, и въздушното замърсяване могат ефективно да бъдат спрени с филтърни маски, които ефективно намаляват количеството на фини прахови частици. И вирусите се разпространяват чрез частици, и замърсяването се разпространява с малки частици. Така че филтриращите маски ефективно намаляват този риск", обясни пулмологът. 

Хората с хронична обструкция на дихателните пътища се пазят повече и боледуват от коронавирсната инфекция по-малко от средностатистическия здрав човек, посочи специалистът.

Относно хроничните последици за преболедувалите коронавируса пулмологът посочи, че хроничните увреди ще се наблюдават в по-дългосрочен план

Водещи

Най-четени