Синдикати и работодатели размахаха пръст заради променения баланс на силите в НЗОК 23.02 | 11:27

Социалните партньори недоволни, че ще има повече представители на държавата в Надзорния съвет

От iNews.bg

Синдикати и работодатели  "скочиха" срещу промените в Закона за здравното осигуряване, в който се предвижда държавата да увеличи контрола в управлението на НЗОК. Измененията се обсъждат в Националния съвет за тристранно сътрудничество, след като вече бяха  гласувани на първо четене  в  ресорната комисия в парламента.  

Текстовете предвижат занапред в Надзорния  съвет на касата вече да има не четирима, а шестима представители на държавата. 

Според профсъюзите подобна промяна ще лиши от каквото и да било функция социалните партньори, които са част от Надзорния съвет.  По думите на Иван Кокалов от КНСБ така те ще се превърнат "само в украса на решенията на НЗОК". 

От своя страна изпълнителният председател на БСК Божидар Данев също разкритикува идеята, тъй като се лишавали от участите тези, които финансират системата. "Две трети от приходите се събират от осигурителите и осигурените и едва една трета са вноските от държавата", мотивира се той.  

Промените не бяха одобрени от КРИБ. От там останаха недоволни, че няма достатъчно мерки за ограничаване на достъпа на здравно неосигурените до  системата. 

Кокалов също така  разкритикува това, че занапред касата ще  предлага услуги, а не както до сега да заплаща за тях. Това според синдикалиста е  промяна на самия осигурителен модел.

Профсъюзите  не одобриха  и измененията, според които  здравният фонд вече ще поема основен пакет от   медицински услуги за пациентите.  Останалите здравни дейности ще влизат в друг пакет,  който може да се покрива или от касата или частните осигурителни фондове. 

Вицепремиерът Ивайло Калфин обясни, че в законопроекта няма  достатъчно яснота и информация за това кой ще има право или не на достъп до здравни услуги. Поради това  социалните партньори  са против  тези промени. 

"Очевидно, че в законопроекта няма достатъчно информация, свързана с отделните групи, които нямат достъп до тях, дали са хора в чужбина, хора с ниски осигуровки или такива без никакви осигуровки и по какъв начин ще бъде процедирано с тези сънародници. Тук също вероятно трябва да има много по-подробно изписано законодателство. Беше поставен въпросът, дали НЗОК закупува или заплаща здравната услуга" каза социалният министър.

Тристранката се зае да обсъжда тегленето на нов дълг по настояване на представителите на бизнеса. 

Водещи

Най-четени