Синдикатите скочиха срещу Бюджет 2016 29.10 | 14:33

КТ „Подкрепа“ иска премахване на плоския данък и по-високи налози за фирмите

От iNews.bg

Синдикатите скочиха срещу проектобюджета за следващата година. Според тях той не отразява реалната икономическа обстановка в страната, а приходите и разходите не са разчетени правилно. Освен това се критикува и краткият срок, през който ще се обсъжда документът.

Според синдиката КТ "Подкпрепа" Законопроекта за държавния бюджет на Република България за 2016 г. и консолидираната фискална промяна трябва да бъдат преработени, предаде БГНЕС. Синдикатът посочва, че в законопроекта на Министерството на финансите не са заложени реални макроикономически показатели и по-конкретно приходи и разходи, коментира КТ "Подкрепа" в свое становище. Там се изтъква още, че нищо не налага прибързаното приемане на закона за бюджета за догодина, без той да е преминал през обсъждане. Националният съвет за тристранно сътрудничество ще обсъди законопроекта по-късно днес.

КТ "Подкрепа" считат, че ако плоският данък се запази като форма на облагане, той трябва да бъде повишен догодина, тъй като, според тях, ниската му ставка не привлича чуждестранни инвеститори. Като алтернатива на съществуващата данъчна система те посочват връщането на прогресивното данъчно облагане "с по-стръмна скала в комбинация с увеличаване на корпоративното данъчно облагане." Според тях борбата със сивата икономика трябва да се води не посредством ниски данъци, а чрез активни действия от страна на съдебната власт.

От синдиката критикуват и заложения бюджетен дефицит за идната година. Те констатират, че нарастването на държавния дълг до 26,6 млрд. лв. означава, че нивото му ще се увеличи с 2,1 млрд. лв. спрямо това през тази година. Според тях темпът на увеличаване на дълга, който е сред най-бързите в Европейския съюз, е "обезпокоителен". Като причина за това те изтъкват, че за две години страната успя да удвои нивото на дълга.

Според КТ "Подкрепа" заложеният ръст на брутния вътрешен продукт през следващата година е "неоснователен". Като причина за това те изтъкват, че "инвестиционната дейност е на незадоволителни нива, геополитическата ситуация е тежка, а ръстът на икономиката в ЕС-28 и Еврозоната е нисък." Моделът на икономически растеж, основаващ се основно на инвестиции от еврофондовете, е нестабилен и може да доведе до неочквани разходи за бюджета, допълват те.

От организацията се обявиха и срещу предлаганото от Министерството на здравеопазването въвеждане на данък "вредни храни". Според тях подобна политика ще затрудни работата на Българската асоциация за безопасност на храните (БАБХ), която няма да е способна да се справи с администрирането на новата мярка при текущия си бюджет. От КТ "Подкрепа" изчисляват, че БАБХ ще се нуждае от 38,529 млн. лв., за да се справи с потенциалните си нови задължения.

Българската социалистическа партия също се включи в критиките срещу Бюджет 2016. Според тях в този си вид бюджетът за догодина ще вкара страната в дългова спирала, водеща към гръцки сценарий. От партията допълват, че новият бюджет не предлага никакви нови политики. Представителят на БСП Румен Гечев счита, че бюджетът за догодина "ще ни струва нов милиарден разход заради неизпълнените административни реформи."

Въпреки отправените критики от страна на КТ "Подкрепа" и БСП мнозина икономисти изтъкват, че именно относително ниският плосък данък в страната е едно от най-важните конкурентни предимства на България и премахването му би довело до отлив на инвестиции от страната. Икономисти от Института за пазарна икономика и институт "Отворено общество" в миналото нееднократно са коментирали, че икономическата действителност се разминава с прогнозите на синдикалистите. Според тях именно плоският данък гарантира по-високата събираемост в хазната, а ниските правителствени разходи са пример за стабилна фискална политика.

Източник: Econ.bg

Водещи

Най-четени