След 2 седмици "летим" към морето по новата АМ "Тракия" 28.06 | 14:10

Добре е да има диалог с гражданското общество и това е една от първите задачи на правителството

От Елица Елефтерова

"Не приемам тези протести лично. Смятам, че гражданите трябва да имат начин да изявяват своите претенции и това е един от тях. Добре е да има диалог с гражданското общество и това е една от първите задачи на правителството - да осигури възможност той да се случи."

Това заявява в интервю за в. "Стандарт” регионалният министър Десислава Терзиева.

Според нея правен казус заради смяната на министрите може да се отрази на предстоящото изграждане на ЛОТ 2 от магистрала "Струма" (Дупница-Благоевград) и няколко други строителни обекти. Казусът е дали в момента може като министър да подпише строителното разрешително за ЛОТ-а. "Надявам се парламентът да приеме нужните законови промени скоро - до седмица-две. Ако това се случи, проектът няма да се забави", уточнява Терзиева.

Подготвени са двата устройствени правилника на ведомствата, които предстои да бъдат представени за обществено обсъждане. В ресорите на Министерството на инвестиционното проектиране, най-общо казано, ще влиза отговорността за териториалното планиране, кадастъра, строителния надзор, уточнява министърът.

В МРР ще останат геозащитата и превенцията на свлачищата, ВиК секторът, пътните проекти и отчуждаванията на терени. Вероятно и строителните разрешителни за националните инфраструктурни обекти ще се дават от МРР. Предстои и промяна на ЗУТ, която да облекчи бизнеса с премахването на ненужни регулации и разрешителни режими.

Предстоящо пускане на магистрали

Последната отсечка от магистрала "Тракия” трябва да бъде открита на 12 юли сутринта, а още следобед ще бъде пуснат трафикът към Бургас. Следващите седмици ще бъдат монтирани и 44 химически тоалетни по новите отсечки, където няма бензиностанции и заведения. Предстои отваряне на тръжните оферти.

През юли предсрочно ще бъде пуснат и завършеният пътен участък от автомагистрала "Струма" между Долна Диканя и Дупница. Трасето е готово 94%, а по договор е трябвало да бъде пуснато на 1 септември.

В момента тече предпроектното проучване на трасето за магистрала "Хемус", чието изграждане предлагаме да се финансира през следващия програмен период. Обмисляме схема за финансиране на ремонтите на 1 и 2 клас пътища с допълнителни средства от бюджета, които да се увеличават стъпаловидно всяка година.

Тези пътища не са поддържани с години и всички страдаме от този факт. Обсъжда се и идеята за преминаване на общинските пътища под ръководството на държавата, за да не делегираме тези финансово тежки дейности на кметовете, уточни министър Терзиева.

За уволнената Деница Николова

Относно уволнението на ръководителя на ОП "Регионално развитие" Деница Николова, Терзиева коментира, че проверката, която е разпоредила, е била за всички служители от централната администрация и второстепенните разпоредители. Целта е била да се провери дали няма конфликт на интереси и дали всички служители отговарят на изискванията към съответния пост, а при Николова е имало съмнения в обективността на конкурса, с който е назначена.

Конкурсът е проведен от комисия, оглавена от Лиляна Павлова в качеството ѝ на зам.-министър. В МРР политически чистки няма да има, защото за мен няма никакво значение кой експерт от коя партия е, а как работи и дали отговаря на изискванията за квалификация и за стаж на длъжността.

Усвояването на евросредствата по ОПРР

На въпрос за опасността 250 млн. евро по ОПРР да бъдат загубени, Терзиева заяви, че в момента работна група към вицепремиера Зинаида Златанова прави срещи с представителите на всяка ОП, които предоставят анализ на риска и варианти за действие.

Предложено бе в ОПРР да се включи голям инфраструктурен проект, като най-вероятен бе изграждането на Северната скоростна тангента на София, защото е в най-напреднала фаза и отговаря на условията на програмата. Преди дни обаче КЗК е приела жалба относно техническата оценка на офертите в конкурса, така че той вече е рисков и може да се забави.

От министерството проучват други възможни проекти. Работим усилено по въпроса, така че да усвоим средствата по ОПРР на 100%. Изчистваме и детайлите по Програмата за следващия програмен период, отчитайки бележките на ЕК. Работим заедно със земеделското министерство, за да покрием чрез двете програми – ОПРР и за развитие на селските региони, територията на цялата страна, обясни Терзиева.

На въпрос дали се предвиждат срещи с концесионерите и наемателите на плажове във връзка с обмисляната регулация на цените на чадъри и шезлонги, Терзиева посочи, че идеята е да се срещне с всички представители на концесионери и наематели и да обсъди с тях проблемите, които са едни и същи всеки сезон.

В министерството има постъпили много жалби относно високи цени на плажните приспособления. Сред темите са липсата на спасители, чистотата и поддръжката на плажовете, преместваемите съоръжения. В никакъв случай обаче не искам да налагам решения, а да постигнем в разговор консенсус по това кое ще е най-добро, допълва министър Терзиева.

Водещи

Най-четени