Сметната палата ще проверява Държавния културен институт 06.01 | 15:11
Директорът на института представил подвеждаща информация
Сметната палата не може да приеме оценките, които си е позволила да направи пред медии на 5 януари 2012 г. Людмила Димитрова, директор на Държавния културен институт, включително оспорвайки правото на палатата да проверява дейността на института.
Това съобщиха от пресцентъра на палатата. В съобщението се посочва, че Димитрова е представила и подвеждаща информация, свързана с констатациите в одитния доклад за извършения одит на дейността на Държавния културен институт към министъра на външните работи за периода от 01.01.2008 г. до 31.12.2009 г.
При този одит Сметната палата не е в ролята на художествен критик, а проверява поддържането и опазването на културните ценности, произведения и предмети на изкуството от художествения фонд на МВнР и представянето и разпространението на културно-историческото ни наследство.
И за съжаление установи, че не са предприети необходимите действия за правилно им осчетоводяване и съхранение.
Това бе констатирано и при проверките на място, които са част от одита и са осъществени от края на 2010 до февруари 2011 г., т.е. ситуацията е без промяна една година след края на одитирания период, пише в съобщението.
Допуснатите нарушения за няколко. Финансово-счетоводната документация, водена в ЦУ на МВнР, не отразява действителното състояние на активите с историческа и художествена стойност – собственост на МВнР, както и получените за временно ползване от външни физически и юридически лица.
Няма документална проследимост, поради което не може със сигурност да се знае налични ли са и къде се намират произведенията – у нас или в чужбина, в министерството или в института, във всеки един момент. Няма механизъм за контрол върху информацията за картините - фактическата им наличност и водене на отчет.
До края на 2010 г. Държавният културен институт не разполага с подходящи хранилища. При проверка на място в края на декември 2010 г. е установено, че в хранилищата има влага и мухъл, съхраняваните в тях картини не са описани, като някои от тях са намерени по пода и са съхранявани заедно с други материали. Това се доказва с одитно доказателство - констативен протокол от 27.12.2010 г., подписан от представител на института.
Картината "Жътварки” на Владимир Димитров - Майстора, на фона на която Димитрова позира за медиите, няма инвентарен номер и не се води в счетоводните регистри към момента на извършване на проверката на Сметната палата – 03.02. 2011 г.
Същото се отнася и за картината "Автопортрет” на Майстора. Няма опис регистър и няма инвентарни номера и на друга част от картините, което се доказва с одитно доказателство - констативен протокол от 03.02.2011 г., подписан от представител на Държавния културен институт.
При проверката на паспортизацията на произведенията от Художествения фонд е установено, че паспортите са изготвяни по снимки и информация, изпратени от задграничните представителства.
Пред журналисти г-жа Димитрова съобщава за отстраняването на част от споменатите проблеми, което е препоръчано и от Сметната палата.
През март Сметната палата ще извърши проверка, при която ще установи дали са изпълнени 18-те препоръки, дадени към министъра на външните работи и към директора Държавния културен институт за подобряването на дейността му.
Водещи
-
Слави Василев за новия кабинет: Тюрлюгювеч кабинет с Пеевски в играта
Политическият анализатор отправи остри думи към новоизбраното правителство на Росен Желязков
19.01 | 12:20
-
Историята на Гълъбин Боевски: Как олимпийски шампион стана наркотрафикант
Треньорът му разкри, че в момента той живее със семейството си в Португалия
19.01 | 12:00
-
Зеленски обяви мерки срещу "предателите"
19.01 | 11:40
Най-четени
-
Платформата TikTok вече е недостъпна в САЩ
Приложението ще бъде „временно недостъпно“, информираха от компанията
19.01 | 09:45