Соня Найденова ще представлява новия ВСС 03.10 | 17:23
Найденова беше предложена от председателя на Върховния административен съд

Седемнайсет от новите членове на Висшия съдебен съвет (ВСС) избраха Соня Найденова за представляващ съвета. Найденова беше предложена от председателя на Върховния административен съд Георги Колев.
Тя беше избрана във ВСС от парламентарната квота, издигната от ГЕРБ.
Соня Найденова беше избрана със 17 гласа "за” и поради тази причина съветът не гласува за втория кандидат – Юлия Ковачева.
"Благодаря на всички колеги. Надявам се да работим добре. Смятам, че ще се справя с поста", каза Найденова, цитирана от агенция "Фокус".
Новите 22-ма членове на ВСС встъпиха в длъжност днес (3 октомври) на официална церемония.
Министърът на правосъдието Диана Ковачева гарантира, че няма да има вмешателство в работата на съвета.
Главният прокурор Борис Велчев помоли новите членове да забравят за лозунгите и да се концентрират върху решенията, които биха могли да се справят с проблемите в съдебната система. По думите му, ако това не се случи, в края на мандата на ВСС ще се помнят лозунгите, но няма да има с какво да се гордеят.
Президентът Росен Плевнелиев пожела на новите членове на ВСС да взимат важни решения, които не само да бъдат мъдри и прозрачни, но и работещи. И допълни, че тези решения не бива да бъдат взимани заради Брюксел или заради партийни зависимости, а заради справедливостта.
Представляващата стария ВСС Анелия Мингова пък се обърна към наследниците си във ВСС с думите, че ще срещнат повече критики, отколкото похвали и им пожела по-малко вътрешни конфликти и повече кредит на доверие както от обществото, така и от магистратите.
Тя заяви, че очаква разум в преценката на новите магистрати и им препоръча да наблегнат повече на прозрачността в работата си.
Водещи
-
Нараства броят на преписките и на досъдебните производства за престъпления, извършени в условията на домашно насилие
Повече са престъпленията, свързани с наркотични вещества – 4481 досъдебни производства, при...
21.03 | 17:57
-
ООН за загиналия българин в Газа: Ще бъде запомнен със своята доброта
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш излезе с изявление, в което изрази своите...
21.03 | 17:40
-
Кога трябва да изпиете първото и последното си кафе за деня?
Според статистиката на Statista мнозинството американци пият кафе ежедневно
21.03 | 17:20
-
БНБ: Над 338 милиона евро чужди инвестиции са влезли в страната през януари
Инвестиционният поток за първия месец на годината е с 50,8 млн. евро повече спрямо януари 2024...
21.03 | 17:00
Най-четени
-
Депутатите гласуваха на второ четене макрорамката на държавния бюджет за 2025 г.
Не се предвижда вдигане на данъци и се залага дефицит от 3% от БВП
21.03 | 05:42
-
Зрители са в потрес от лесбоаферата в „Хелс Китчън“
В последния сезон на кулинарното предаване „Хелс Китчън“ зрителите станаха свидетели на...
21.03 | 10:30
-
Парламентарната група на партия „Морал, единство, чест“ (МЕЧ) преустановява съществуването си
Според правилника за организацията и дейността на парламента минималният брой народни...
21.03 | 09:30
-
Бюджет 2025: Държавни магазини и огромен дълг
Депутатите "отвориха" държавни магазини и натовариха държавата с 19 милиарда лева дълг
21.03 | 12:30