София: По 50 нелегални бежанци на ден минават през България. Белград: 200 са 03.06 | 11:24

Австрийски и унгарски полицаи помагат на нашите по границата със Сърбия

От iNews.bg

Мненията на София и Белград за броя на нелегалните мигранти, които на ден преминават през България, се различава сериозно. Според нашето мнение те са около 50. В същото време обаче сърбите твърдят, че хората са по-скоро около 200, става ясно от обширен материал на ВВС. В него се казва и че българските власти се надяват споразумението ЕС-Турция да предотврати превръщането на страната ни в основен сухопътен маршрут за мигрантите, насочили се към Западна Европа.

Бежанците, успели да преодолеят почти завършената 146-километрова ограда по 260-километровата ни граница с Турция, вече ще бъдат изпращани в нов център за настаняване в Пъстрогор, в Югоизточна България. Този участък от границата е важен, защото споразумението ЕС–Турция отряза гръцко-македонския маршрут и сега трафикантите на хора търсят нови пътища или се връщат към използването на стари.

Поети от трафикантите, мигрантите изчезват, за да се появят за кратко в София и после в Белград, предаде БГНЕС. От началото на годината всеки ден между 200 и 400 души пристигат в Австрия, след като са прекосили Унгария. По време на седмичната видео конферентна връзка с участието на всички засегнати държави, българските и македонските представители се препират кой е виновен за пропускането на мигрантите.

България казва, че само 50 души дневно преминават нелегално през страната, но сръбски източник смята, че броят на хората е по-скоро 200. Трябва да се подчертае, че за западноевропейските представители е важно това, че броят на тези мигранти се смята за управляем, което доказва, че често критикуваното споразумение на Брюксел с Анкара за момента работи.

Ако българските власти представят убедителни доказателства, че мигрантите идват от Турция – автобусни билети, валута, опаковки от храни, заловените може да бъдат върнати в рамките на пет дни или най-много за 12, ако обжалват екстрадирането си, а искането им за убежище бъде отхвърлено от България.

"Ако това споразумение проработи и можем бързо да връщаме мигрантите на турската страна, смятаме, че това ще откаже мнозинството от тях да плащат на трафикантите да ги прехвърлят през границата”, казва българският зам.-вътрешен министър Филип Гунев.

А дали споразумението ще работи, ще зависи изцяло, както е и при споразумението ЕС–Анкара, от турската добра воля. "Независимо какво гласи споразумението, независимо от протоколите и крайните срокове, които сме поставили, ако не е налице добра воля за обработване и бързо връщане на мигрантите, винаги ще има начини за протакане и затрудняване на връщането”, заяви Гунев пред ВВС.

По протежение на българо-сръбската граница са разположени над 100 чуждестранни, главно австрийски и унгарски полицаи, които подпомагат българските си колеги под егидата на Фронтекс – граничната полиция на ЕС.

По официални данни, 80% от мигрантите, преминаващи сега през България, са от Афганистан. Други 10% са иракчани и почти няма сирийци.

Водещи

Най-четени