София-област е рекордьор по брой на заболелите от грип 29.01 | 12:00
За София-град статистиката отчита доста под средното за страната ниво на заболеваемост
В разгара на грипната вълна има доста голям брой заболели. Броят им расте доста бързо, което показва, че сме доста близо до пика на грипната епидемия, обяви пред БНТ проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
"В някои от областите, които първи взеха мерки, както в Смолян, има дори понижение на заболеваемостта. В други, които скоро взеха мерки, както София-област, продължава повишаването, тоест те са рекордьора в момента с най-голям брой заболели", пресметна тя.
По думите ѝ, в Бургас, Варна и Плевен има минимално понижение на заболелите. Дори в Бургас е доста по-сериозна тенденцията на намаляване на случаите.
За София-град статистиката отчита доста под средното за страната ниво на заболеваемост.
"Когато се обсъждат мерки за въвеждане на такова извънредно положение, се гледат хоспитализациите и отсъствията на децата от училище. Комплексна е оценката, а не само по заболеваемост, която за София-град е една от най-ниските за страната", посочи проф. Христова.
По отношение на разпространението на морбили у нас, експертът бе категорична, че в България в момента морбили няма.
"В Румъния нямаше предишни години или имаше единични случаи, докато сега със засилващо се темпо има все повече - дори хиляди случаи. Проблемът не е само в Румъния, а в редица европейски страни", уточни тя и добави:
"Има и предупреждение от Световната здравна организация (СЗО) като цяло проблем с имунизационното покритие в европейски страни. Това, че нямаме засега морбили, не означава, че не може да дойде и у нас и съответно навреме да вземем мерки".
Водещи
-
ДФЗ: Две електронни системи са недосъпни до 12 януари
Временното им блокиране е заради планирано обновяване
01.01 | 18:00
-
Какво носи на всяка зодия пълнолунието на 3 януари?
То е в Рак, а първата пълна луна за годната наричат още Вълча луна
01.01 | 17:40
-
Костадин Костадинов: Крайно време е да създадем нов обществен договор
През 2026 г. получаваме последен шанс да спечелим своята свобода, заяви то във видеобръщение
01.01 | 17:20
-
С много гости от три континента Банско посрещна новата година
Хотелите и ресторантите са пълни
01.01 | 17:00
Най-четени
-
Зеленски: Украйна и Русия са на 10% от мирно споразумение
Това заяви украинският президент в новогосишната си реч
01.01 | 10:20
-
Путин е наредил да се разшири окупираната зона в североизточна Украйна през 2026 година
Това съобщи началникът на генералния щаб Валерий Герасимов
01.01 | 10:40
-
Какво трябва да знаем за периода, в който ще важат и левът, и еврото
В България ще има има две официални валути от 1-ви до 31 януари 2026 г.
01.01 | 11:40
-
Акцентът в посланията на политиците за ЧНГ - приемането ни еврозоната
Те избраха социалните мрежи за новогодишните си послания
01.01 | 10:00