София тренира реакции при 6.1 по Рихтер 27.03 | 13:57
Около 2000 души и над 1000 единици специализирана техника ще спасяват хора при такава ситуация

Земетресение от 6,1 по Рихтер с частични разрушения в столични квартали . Това за щастие не е реална ситуация, а сценарий на компютърно подпомагано учение, което се проведе във Военна академия "Г.С. Раковски”, предаде БГНЕС.
Компютърно подпомаганото учение "Съвместни усилия" е за реакция при бедствия и аварии на сформиран оперативен щаб. То се провежда в партньорство между Военната академия, Столична община и Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението”. Темата на учението е за действие на щаба на столична община за изпълнение на план за защита при бедствия.
Оповестяване на щаба и вземане на решенията за провеждане на спасителни и неотложни аварийнно-възстановителни работи при земетресение е един от етапите при провеждане на учението. Днес ще се отработят действия при инцидент при енергиен обект, а утре при наводнения. Най-общо, обясняват експерти защитата от бедствия има 4 етапа: анализ и планиране; превенция и обучение; реакция, и четвърти - възстановяване на нормалната житейска ситуация.
"Столичната община има разработени планове за реакция при кризи за различни бедствия като земетресения, пожар, наводнения, както и за реакция при химически аварии в различни обекти”, каза кметът на София Йорданка Фандъкова. Тя посочи, че някои от тях са проигравали и досега, но за първи път провеждат подобно учение с такъв мащаб и такава координация. Кметът подчерта, че няма нищо по-добро от това в спокойно време да се направят тренировките.
"Учението е уникално само по себе си с факта, че се провежда за първи път в този си формат във Военна академия и би било добре да използвано за напред не само от столична община”, каза началникът на Военната академия генерал-майор Груди Ангелов. Той посочи, че системата би могла да се използва за тестване на плановете на всички общини и областните управи, които имат отношение по действията при авария и бедствие и да се тренират техните щабове във Военна академия.
"Сигурен съм, че със съвместните усилия до края на годината ще успеем на база на този тест в цялата страна да актуализираме областните и общински планове. Вече говорим за управление на риска, за намаляване на риска от бедствие, не само за реакцията”, каза директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението” главен комисар Николай Николов.
В изпълнение на мисия "Принос към националната сигурност в мирно време" общо армията поддържа 94 модулни формирования за различни бедствия, като наводнения, пожарни и др. "В тези модули са ангажирани някъде около 2 000 души и над 1000 единици специализирани техника”, каза началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев. Армията има готовност, ако се наложи и на допълнителни сили и средства.
Водещи
-
Продължава да създава сериозна заплаха пожарът, който гори трети ден в района между селата Стефан Караджово
Денница и Камен връх в община Болярово. Борбата с огнената стихия е затруднена заради...
24.07 | 10:30
-
Проф. Кантарджиев препоръча да се къпем, за да ни е мирна главата
Затова съветвам всички, които имат рани да избягват да се къпят във водоемите, включително в...
24.07 | 10:15
-
В четвъртък ще се състои поклонението пред актрисата Румена Трифонова
Тя си отиде на 22 юли. Поклонението пред Трифонова ще се състои в четвъртък от 11.00 часа в...
24.07 | 09:59
-
Парламентът избира управител и подуправител на НОИ
Ивайло Здравков отново е издигнат от ГЕРБ-СДС и „БСП-Обединена левица“. В момента той е...
24.07 | 09:45
Най-четени
-
Високи температури и риск от градушки
24.07 | 08:00
-
Парламентът избира управител и подуправител на НОИ
Ивайло Здравков отново е издигнат от ГЕРБ-СДС и „БСП-Обединена левица“. В момента той е...
24.07 | 09:45
-
Започва ремонт на мантинелите по АМ „Тракия”
Припомня се, че трафикът няма да бъде спиран изцяло, а само леко ограничен в участъците с...
24.07 | 09:30