Специалистите съобщават за възможно повишаване на речните нива 01.08 | 19:38
Продължава работата на пожарникари и спасители в районите, засегнатите от проливните дъждове
Във връзка с падналите големи количества валежи на територията на Враца и повишеното ниво на река Огоста, и поради оттичането на водите, се очаква повишаване на водните количества в района на селата Търнава, Алтимир, Галиче, Липница, Хърлец и град Мизия. Това съобщиха от пресцентъра на МВР.
На отделни места, в резултат на локални поройни валежи и повишената почвена влага, има вероятност за рязко повишаване на речните нива и внезапни наводнения, както и за активизиране на свлачищни зони.
Умоляват се жителите в посочените райони да бъдат с повишено внимание, да изпълняват разпорежданията на органите на реда и изпълнителната власт. При необходимост от евакуация и от извършване на спасителни дейности, да подават сигнали на телефон 112.
От началото на деня до 18.00 часа служителите на ГД "Пожарна безопасност и защита на населението" са реагирали на 96 сигнала за произшествия, от които 21 пожара и 69 спасителни дейности.
По данни на оперативните дежурни в областните, общинските администрации и дежурните на ОУ "ПБЗН” в областите Видин, Монтана и Враца обстановката е усложнена вследствие на падналите интензивни валежи.
Обстановката в Софийска онласт: В Ботевград се отводняват избени помещения в мелница. Наводнение сгради има и в селата Скравена и Врачеш.
В Етрополе се разчистват последиците от наводнението в района на с. Рибарица. Отводняват се избени помещения в село Малки Искър и село Ямна.
В Своге се проведе спасителна операция на двама граждани, останали на образувал се остров Провежда се спасителна операция и евакуация на 8 граждани, като 15 отказват да се евакуират в село Батулия. Множество сигнали са получени на тел. 112 за разрушения на мост в с. Батулия.
Враца:
Наводнен е пътят между селата Хайредин и Крива бара. Има много наводнени къщи в Бяла Слатина. Изпратена е спасителна лодка за спасяване на застрашени хора. Свикан е Областният кризисен щаб. Към 18.30 часа сигналите за наводнени къщи и обществени сгради са над 150. Продължава отводняването в селата с. Оходен, с. Баница с.Бели извор с. Голямо Пещене, с. Мраморен, с. Чирен, с. Лиляче, с. Горно Пещене.
В Монтанско:
До момента са получени 15 сигнала за отводняване. На място има два екипа на пожарната служба с петима служители, които отводняват жилищни сгради. Продължава да е затворен пътят за с. Бели Брод. Екип от спасители отстранява паднало дърво на моста в засегнатия участък. Отводнени са адреси в Монтана, с. Замфирово, с. Лехчево, с. Георги Дамяново, с. Горно Озирово.
Пловдивско:
В Асеновград вали проливен дъжд, получени са около 10 сигнала за наводнени частни домове и къщи, участъци от пътните платна. За отводняване са изпратени два екипа.
Видинско:
До момента са получени 32 сигнала за наводнени мазета и приземни етажи. Служителите на пожарната служба в момента участват в ликвидирането на последиците от 6 произшествия. Няма данни за застрашени и бедстващи хора.
В Мездра беше обявено бедствено положение заради преливане на реките Искър, Моравишка и Боденска.
Главният изпускателен кран на язовир Скомля е отворен и водата преминава свободно през преливника. На място в село Скомля има екипи на пожарната служба. Пълнят чували с пясък и се надгражда язовирната стена. Населението, попадащо в заливната зона на язовира, е предупредено за опасността и при необходимост ще бъде изведено и евакуирано. Нивото на водата в язовира в последния час е започнало да спада.
Водещи
-
Летни ремонти спират топлата вода в няколко квартала на София - вижте графика
Вижте откога
05.06 | 18:20
-
Временно ограничават движението около посолството на САЩ в София
Причината е предварително планувано учение
05.06 | 18:00
-
ВКС: Александър Морфов трябва да бъде възстановен на работа в Народния театър
Длъжността му е "главен режисьор"
05.06 | 17:45
-
Демерджиев: Имало е теч на информация от ОДМВР - Перник към прокурорския син
Бащата на Васил Михайлов е идентифициран като един от хората, които са го подпомагали при...
05.06 | 17:30
Най-четени
-
Какво точно пише в черния списък с препоръки за България?
От нагласените поръчки и вечните мандати във ВСС до капана на плоския данък – всичко зад...
05.06 | 13:21
-
Над 12 тона опасни отпадъци от домакинствата са събрани и предадени в София от началото на годината
Тенденцията следва рекордните резултати от предходните две години, като само през 2025 г.
05.06 | 12:45
-
ДБ искат да бъде освободен зам-шефът на НЗОК
Това каза депутатът от "Демогратична България" Ивайло Мирчев.
05.06 | 10:45
-
Премиерът Радев: Над 2,2 млрд. евро скрити разходи изплуват от предишни години
Вучич обеща съдействие за екстрадицията на Мавродиев
05.06 | 15:10