Споделеното пътуване – табу ли е то у нас? 04.10 | 13:53

Този начин на предвижване ползват предимно млади хора, преобладаващо мъже

От Цанка Донкова

Практиката на споделеното пътуване бавно, но сигурно набира скорост по света. Едно на ръка, че излиза по-евтино и второ, че е по-добре за околната среда. И докато в чужбина хората все по-често се доверяват на непознати и дори има различни привилегии за возещите се по този начин, то у нас нещата не стоят така. Споделеното пътуване е по-скоро табу за нашенеца, отколкото практика.

Оказва се, че културата на споделеното пътуване у нас все още не е популярна, тъй като българите се опасяват да пътуват с непознати. Това са впечатленията на Калоян Илиев - инициатор за създаването на онлайн платформа за споделени пътувания, която вече е разработила и мобилно приложение за различни смартфони.

"Българинът е малко консервативен, по-трудно ще го накараш да сподели автомобила си", коментира заместник-министърът на околната среда и водите Владимир Дончев. По думите му обаче подобни практики могат да се развият в институциите или отделните компании по отношение на служителите им.

"Комбинираният начин на придвижване в града чрез споделено пътуване, чрез градския транспорт или с велосипед, води до намаляване на вредните емисии, подобряване на качеството на въздуха, който дишаме, а оттам - и на здравословното състояние и качеството на живот на всички", подчертава Дончев. Така у нас съществуват около 100 Facebook групи за споделено пътуване, от които 3-4 имат по 8 000-12 000 потребители. Сметките показват, че потребителите в България, които ползват възможността за споделено пътуване са около 50 хиляди, изчислява Илиев.

Наблюдение на потребителите в онлайн платформата показва, че малко повече от една четвърт са тези между 18 и 25 години, а около една трета - тези от 25 до 35 години. С напредването на възрастта процентът на практикуващите споделени пътувания намалява. Затова вниманието е насочено към студентите. Около 80 на сто от ползващите тази услуга пътуват между различни населени места у нас или от страната до чужбина.

Друго наблюдение показва, че 55 на сто от всичките пътуващи "споделено" са мъже, допълва БТА.

Като предимство на онлайн платформата пред самоорганизиращите се Facebook групи Илиев очерта лесното ползване на мобилното приложение на смартфоните. "След всяко осъществено пътуване от компанията изпращат кратка анкета за отзивите от него - дали е осъществено и как се оценяват спътниците. Така се натрупва информация за всеки потребител, която помага да се прави информиран избор дали да предпочетеш определен човек за споделено пътуване или да "заложиш" на непознат, коментира Илиев.

Водещи

Най-четени