Спорният закон за горивата мина и на второ четене 12.07 | 13:34
Въпреки протестите на търговци и разногласията в Обединени патриоти той бе приет
Парламентът прие и на второ четене Закона за административното регулиране на икономически дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход, придобил популярност като закон за горивата, предаде БГНЕС. Законопроектът има за цел да регулира сектора, но се превърна в спорен, защото предизвика недоволството на малките търговци и превозвачи на горива, които няколко дни протестираха пред Министерски съвет и Народното събрание.
Вчера се стигна дори и до затваряне на ГКПП "Капитан Андреево" за около 2 часа, а за днес е предвидени нови протестни действия пред парламента.
Новият отраслов закон предвижда министърът на икономиката да контролира регистрацията на търговците с горива. Първоначалното предложение беше това да бъде финансовият министър, но по предложение на ГЕРБ текстът бе променен. Икономическият министър ще бъде подпомаган от специално звено в НАП, което ще приема и проверява документите, ще извършва проверки, а ако констатира нарушения – ще съставя актове. Законът предвижда и създаването на Консултативен съвет към Министерство на икономиката, отговаряш за комуникацията и сътрудничеството между публичната власт и търговците.
Най-оспорваните текстове претърпяха промяна. Депутатите решиха от големите търговци на горива да се изисква капитал, не по-малък от 1 млн. лева. Първоначалното предложение бе той да е 3 млн. Изискването за търговците на дребно е внесен капитал не по-малък от 20 хил. лева. Търговците имат задължението, при подаването на заявление за регистрация, да предоставят парични обезпечения, които да се използват в случай на неизплатени задължения. За големите търговци те са в размер на 500 хил. лева, а за дребните- 20 хил. лева. Първоначалните текстове предвиждаха сумата за дребните търговци да бъде 200 хил. лева.
БГНЕС припомня, че новият законопроект предизвика и разединение в коалицията "Обединени патриоти". Причина за това стана заявената позиция на лидера на НФСБ Валери Симеонов, който подкрепи протестиращите малки търговци на горива и определи законопроекта като лобистки и даващ "служебна победа" на големите фирми в бранша. Различната позиция на НФСБ наложи провеждането на коалиционен съвет, след който лидерът на Атака Волен Сидеров, който е и председател на ПГ на "Обединени патриоти" обяви, че по темата е постигнат консенсус между партиите. Само няколко часа по-късно от партията на Валери Симеонов разпространиха до медиите съобщение, че изнесената от Сидеров информация не отговаря на истината и няма постигнато съгласие.
Водещи
-
Мечът на хан Аспарух ще сече лошото в Годината на Змията
Новият астро-период е възлов за България, зеленото привлича късмета
02.02 | 17:40
-
Извънредни мерки на Санторини заради сеизмична активност
Сеизмолозите не изключват силно земетресение след 25 труса за 6 часа
02.02 | 17:00
Най-четени
-
Борисов: Назначенията на новото правителство да започнат след приемането на Бюджет 2025
„Става въпрос за заместник-министрите и областните управители", поясни той
02.02 | 10:00
-
Бащата на убитите деца във Вакарел ги е открил в леглата им с прорезни рани
Били са в таванско помещение, вероятно са спели
02.02 | 11:00
-
Колко ни струва боледуването на децата от грип?
Родителите мислят различни варианти, когато не могат да си вземат болничен и няма баби, на...
02.02 | 18:00
-
Петков за Борисов: Надявам се да не е решил със задна дата да манипулира цифрите на Бюджет 2024
По-рано лидерът на ГЕРБ призова назначенията на новото правителство да започнат след...
02.02 | 10:20