Средно по двама се борят за място във ВТУ 05.07 | 16:32
Кандидатите са с 550 по-малко спрямо миналата година

Общо 4 150 са кандидат-студентите, които са подали документи за изпитната кампания на ВТУ "Св. Св. Кирил и Методий" тази година, пише Север.бг.
Спрямо минлата година желаещите да учат в университета са с 550 по-малко от миналата година. Най-много желаещи да учат във ВТУ са от област Велико Търново, следвани от тези в областите - Плевен, Габрово, Ловеч, Враца и Стара Загора и Благоевград.
2 494 са местата по държавана поръчка във ВТУ, от тях 1957 са за редовно обучение, а 537 - задочно.
За тази учебна година няма увеличение на семестриалните такси. Най-скъпо остава обучението във Факултета по изобразителни изкуства - 840 лева годишно, Информационни и компютърни технологии - 760 лв. годишно, Финанси и Право - 554 лева на година.
Кампанията започва на 7 юли. Сред първите изпити са тези по чижди езици: английски, немски, френски, испански и руски. Изпитната сесия приключва на 17 юли.
Сред най-предпочитаните специалности, според желанието на кандидат-студентите, се нареждат: "Право", "Психология" и "Английски с втори чужд език".
Най-нисък е интересът към "Туризъм", "Журналистика", "Философия" и "Международни икономически отношения".
На всички кандидат-студенти, които са рожденици по време на кампанията са предвидени подаръци - поздравителни картички и книги.
Водещи
-
Жечо Станков: ТЕЦ „Марица Изток 3“ няма да бъде затворен
"Няма да допуснем ТЕЦ "КонтурГлобал Марица Изток 3" да спре работа", заяви министърът на...
20.06 | 15:30
-
Само за периода 29 май до 01 юни 2025 г. КЗП е извършила над 500 броя инспекции на територията на страната в различни обекти
Министър Дилов: Осъществяваме превантивен контрол на търговски обекти по отношение...
20.06 | 15:15
-
В Гърция предупреждават туристите да си пазят личните вещи заради активизирали се банди от джебчии
Гръцката полиция съобщава, че има ръст на случаите на обири на туристите
20.06 | 15:00
-
За осем месеца: Почистени са над 170 вагона и мотриси на БДЖ от графити
Данните са за периода от януари миналата година до днес. За набезите се работи съвместно с МВР...
20.06 | 14:30
Най-четени
-
Даниел Митов обяви какъв е планът на МВР за въвеждането на еврото у нас по време на Национална дискусия
Той включва съвкупност от дейности за защита на финансовата система и обществото в периода на...
20.06 | 10:45
-
Левон Хампарцумян: Предлагам като свърши тази история с еврото, данъчните да започнат да си гледат работата
Пазарът се саморегулира
20.06 | 11:30
-
Забранява се пускането на пазара на електронни цигари за еднократна употреба
Текстът беше приет на второ четене със 133 гласа "за", 30 "против" и 8 "въздържал се".
20.06 | 09:45