Станишев за евентуално президентско вето - политическо 06.08 | 14:35
Соц. лидерът предупреди Плевнелиев за социалното недоволство
Лидерът на БСП Сергей Станишев се закани на президента Росен Плевнелиев, че ако наложи вето на актуализацията на бюджета, пред президентството да има опашки от хора от най-уязвимите социални групи.
Червеният шеф заяви, че ако държавният глава стопира корекциите, той лично ще посъветва финансовият министър да пренасочва гражданите с проблеми към президента.
Според социалиста ветото би означавало, че има знак за равенство между ексфинансист номер 1 Симеон Дянков и държавния глава. Спирането на ремонта ще покаже, че президентът подкрепя рязането на жизненоважни разходи в името на фалшива фискална стабилност.
Председателят на столетницата коментира, че с ветото върху актуализацията ще удари изпълнението на бюджета на социалното министерство, с който трябва да се покрият нуждите на хората и децата с увреждания, както на родителите и на работещите.
По мнение на Станишев държавният глава не може да има забележки по части от корекциите на основния финансов закон. Според него единственият ход на Плевнелиев е да обяви актуализацията за противоконституционна.
Също така президентът щял да покаже, че ветото е политическо и целесъобразно. То щяло да бъде пряка намеса във фискалната политика на правителството, както и в работата на изпълнителната и законодателната власт.
Соц. лидерът каза, че Плевнелиев трябва да отговори на редица въпроси, преди да стопира корекциите. Единият от тях бил защо е подкрепил актуализацията по време на управлението на ГЕРБ през 2010 г., когато с нея се залага дефицит от 3,8% и ниски приходи.
Водещи
-
Как да разпознаем емоционално зрелия човек
Когато във вас се събужда нещо детско, вие великодушно си мислите: Нека!
07.11 | 17:40
-
На церемония в София бе отбелязана 140-ата годишнина от Сръбско-българската война
Военният ритуал беше изпълнен от военнослужещи от Националната гвардейска част и Гвардейския...
07.11 | 17:20
-
Земята е под въздействието на слаба геомагнитна буря, която започна вчера, но се очаква да се засили в късните часове днес
Ще засегне ли комуникациите и спътниците?
07.11 | 16:45
-
Радостин Василев: От днес обявявам край на партия "Величие"
"От днес обявявам край на партия "Величие". Това не е политическа формация, а финансова...
07.11 | 16:30
Най-четени
-
Запаси има, хората ще имат гориво, износът е спрян, коментира лидерът на "ДПС-Ново начало"
"Виждам истерията на "партията на пуделите" и на "Лукойл"
07.11 | 12:30
-
Венета Райкова обяви кога се завръща на екран
Венета Райкова отбеляза 66-ия рожден ден на БНТ с любопитен коментар, който развълнува...
07.11 | 14:30
-
Аптеките ще спрат да работят
Чака ни небивала здравна и лекарствена криза, алармират от Българския фармацевтичен съюз
07.11 | 13:45
-
Левите обикновено се грижат за младите хора и децата. Нашите „леви“ – не - обясни Нинова
Нинова: Не знам кой неграмотник пусна дъвката, че бюджетът за 2026 г. е ляв
07.11 | 12:59