Станишев почти на 100% сигурен, че оглавява листите за евровота 20.01 | 23:29
Така той поемал отговорност
Лидерът на БСП Сергей Станишев вече е почти на 100% сигурен, че ще оглави листата на БСП за евровота. Това каза самият той в "Шоуто на Слави” по bTV.
Председателят на левицата каза, че не e взел окончателно решение, но след последните събития е по-склонен да поведе социалистите на изборите. "Казах на съпартийците си да не ме приемат като евродепутат или комисар, аз не търся реализация”, коментира той.
Станишев обясни, че ще оглави листата, за да поеме отговорност. Той каза, че има ангажимент да води и европейска кампания като лидер на ПЕС. Основният му приоритет обаче била БСП и затова бил готов да оглави надпреварата за ЕП. Решението си щял да вземе след консултации с хора от левицата.
Председателят на столетницата коментира и алтернативната листа на движение АБВ. Президентът Георги Първанов за втори път може "да подари” депутатски места на ГЕРБ за сметка на БСП, стана ясно от думите му.
Социалистът заподозря за общите планове на движението на Първанов хората на Бойко Борисов. Станишев отбеляза, че и от двете формации говорят едни и същи неща – едно към едно. Председателят на столетницата припомни, че заради президента е бил въведен мажоритарният елемент на изборите през 2009 г. година и заради това левицата е загубила 15 – 20 мандата и ГЕРБ са успели да сформират правителство. Според него на евровота се готви същия сценарий.
Лидерът на червените заяви, че има план левицата да не завоюва победа на предстоящия вот. Той каза, че хората в партията са разочаровани, но са и мобилизирани за борба на изборите.
Социалистът заяви, че мястото на Ивайло Калфин е в листите на БСП. Бившият външен министър ще оглави тази на АБВ. Станишев заяви, че последно е разговарял с евродепутата миналата неделя и му е казал, че мястото му е в левицата и има морално задължение към хората, които са работили за кампаниите му. От своя страна бившият министър казал, че ще бъде в листите на АБВ, защото бил обещал на някой хора.
Председателят на столетницата коментира, че хората, които ще работят за Първанов като Калфин и Румен Петков, са опитни и знаят, че трябва да си понесат отговорността за действията си.
Станишев каза, че е изпитвал чувство за дълг към Първанов и заради това е правил политически грешки, сред които въвеждането на мажоритарния елемент.
Лидерът на левицата отрече "Атака” да е коалиционен партньор. Той припомни, че двама депутати от ГЕРБ напуснаха парламентарната група и мнозинството в парламента вече не зависи от националистите.
Председателят на социалистите беше категоричен, че премиерът Пламен Орешарски е свободен и с развързани ръце в управлението на държавата. Той сравни министър - председателят със себе си и призна, че като е бил премиер назначенията в кабинета на Тройната коалиция са били партийни. "Всеки министър тичаше първо в партийната централата, преди да отиде при премиера", заяви той.
За последните месеци на 2013 г. се разплати над 1 млрд. лева за ДДС. Престана рекетът, за първи път държавата влиза в новата година с минимални задължения към бизнеса. Така той очерта разликата между сегашното управление и това на Борисов.
Мажоритарният елемент е възможност корпоративния интерес може да си напазарува гласове. Така той обясни своето и на съпартийците му несъгласие да се въведе този елемент на изборите.
Шефът на социалистите отрече и често повтаряната информация, че дисертацията му е за съветските военни униформи. Той каза, че трудът му е бил за системата на бюрокрация през втората половина на 19 век и механизмите за издигането на висши чиновници в Русия.
Водещи
-
ЕС налага такса от 3 евро за малките пратки
От 1 юли 2026 година всяка пратка на стойност под 150 евро, влизаща в общността, ще се облага...
12.12 | 17:40
-
Президентът обяви кога започва консултациите с парламентарните групи
Срещите в изпълнение на основния закон ще започнат в понеделник
12.12 | 17:20
-
И Поморие вече има красива пейка за кърмене, обвита с крила на пеперуда
Място за кърмене, обвито в пеперудени крила.
12.12 | 17:00
-
Евростат: Почти двойно поскъпване на стоматологичните услуги у нас
Той припомни, че ако се сравнят цените по НЗОК, разликите са значително по-големи назад във...
12.12 | 16:45
Най-четени
-
Синдикатите отправиха въпроси към депутатите за доходите през 2026 година
КНСБ и КТ "Подкрепа" искат гаранции за заплатите на учители, лекари и служители в транспорта...
12.12 | 10:15
-
Банка за сперма е разпространявала генетично рисков донор, близо 200 деца може да са засегнати
Според събраните данни с тази сперма са заченати най-малко 197 деца в Европа и извън нея.
12.12 | 11:30
-
Андрей Райчев: На следващите избори ще гласуват 3.5 милиона души
По думите му рязко сме се европеизирали и вече се държим по нов начин. "Ще си оправим...
12.12 | 14:30
-
Първан Симеонов: Борисов ще се опита сега да каже, че ако има някаква драма с еврото, тя е по вина на протестите
„Ако сега скочи, може да е основен бенефициент от всичко това, наред с ПП-ДБ, които ще...
12.12 | 12:30