Стари рудници замърсяват река Маданска 24.01 | 18:00
Замърсяването на реката е причинено от подпочвени води
Подземни води от стари руднични галерии са причината за замърсяването на река Маданска, което се наблюдава през последните дни.
Санкция за това ще бъде наложена на ГОРУБСО- Мадан, макар че замърсяването не е причинено от пряката дейност на дружеството концесионер.
Проби от речните води непосредствено след рудник "Крушев дол" показват съдържание на неразтворени вещества и олово 12 пъти над допустимите норми.
Замърсяването на реката е причинено от подпочвени води, просмукали се през стари руднични разработки, които в момента не се експлоатират от рудодобивното предприятие.
РИОСВ предписа на ГОРУБСО- Мадан спешно да изгради утайници за механично пречистване на подземните води, инфилтрирали от рудник "Крушев дол", уточняват от РИОСВ - Смолян.
По течението на река Маданска замърсяването затихва, като съдържанието на олово в пробата, взета в града, е много близко до допустимата норма. Неразтворените вещества са 10 пъти под нормите, посочват от РИОСВ.
Проверка на инспекцията установи, че няма технологична причина или аварийна ситуация при работата на рудник "Крушев дол", която да е предизвикала замърсяването. Въпреки, че дейността на концесионера не е довела до директно замърсяването на реката, дружеството е отговорно, че не е предвидило и реализирало превантивни мерки за пречистване на тези води преди заустването им, смятат от РИОСВ.
iNews припомня, хвостохранилище замърси водите на река Чепеларска край Лъки. След взетите проби от водите инспекторите предупредиха населението да не използва водите нито за домакинство, нито за водопой.
Водещи
-
Киселова с информация за престъпления и отменена екстрадиция, свързани с "незаконния град"
Бившият председател на парламента определи случващото се като „имитация на държавност”
09.06 | 21:00
-
От утре: Тестват всяко мляко и масло при внос в България
До получаване на резултатите от лабораторните анализи, транспортните средства с пратките ще...
09.06 | 20:45
Най-четени
-
Тайна държава от ЕС не хареса първата българска възпоменателна монета от 2 евро, блокира я
В социалните мрежи се появиха и други спекулации, че става въпрос за Гърция, Хърватия или...
09.06 | 11:59
-
Емил Пармаков поема временно поста на Георги Кандев
В момента временно изпълняващ длъжността е Емил Пармаков.
09.06 | 10:59
-
Нови скандални разкрития за нарушения излязоха от "Баба Алино" ВИДЕО
Откриха незаконни кладенци, захранвали комплекса в местността „Баба Алино“
09.06 | 15:10
-
Доц. д-р Офелия Кънева: „Новият социален договор“ е отговорът на предизвикателствата на ускоряващия се свят
Тя участва като лектор в 6-ото издание на Green Transition Forum, проведено под мотото...
09.06 | 18:20