Столичният зоопарк навършва 130 години 13.05 | 10:42
Началото e положено от цар Фердинанд
Началото e положено от цар Фердинанд, който бил известен със страстта си към природата. В парка Врана той събрал внушителна колекция от животни и растения. Наложило се тя да бъде преместена на по-голяма площ - така през 1888 се създава Царската зоологическа градина в близост до днешната Борисова градина.Годината е 1912-а. Първият индийски слон на зоопарка все още е във Врана и оре царската градина. Градът е в очакване на преместването му в новия слонарник. Той обаче отказва да върви. Катерина Зарева - еколог в Зоологическа градина - София: За него са сковали специална клетка и е пренесен от впряг от 6 тежковозни коне. Женската е минала пеша по жълтите павета.
В дните за посещение на новия зоопарк шестима стражари пазели реда - толкова голям бил интересът. В онези дни гледачите били наричани зверовъди. Ролята им се оказва ключова в най-драматичния момент на зоопарка - по времето на Втората световна война. Бомби разрушават много от постройките. В търсене на храна директорът заедно с малкото останали зверовъди обикалят улиците за убити коне и волове. В дните, когато месото не достига, се налага да застрелват някои от тревопасните животни. Катерина Зарева - еколог в Столична зоологическа градина: Това са били тежки моменти за гледачите тогава, защото е трябвало да решат кои животни да използват за храна на хищниците.
60-те и 70-те години колекцията от животни нараства, и Княжеската градина се оказва тясна за зоопарка. д-р Станчо Матевски - директор на Зоологическата градина (АРХИВ): ИК на Градския народен съвет реши тя да бъде преместена на нова територия и да се оформи като съвременен истински зоопарк.
Голямото преместване в полите на Витоша през 1984 г. е истинско събитие. Катерина Зарева - еколог в Столична зоологическа градина: Слоницата Савитри, минавайки с клетката през софийските булеварди си е отчупвала с хобота клони от околните дървета.
От немски цирк с влак на гара Пионер пристига и слоницата Зита. Катерина Зарева - еколог в Столична зоологическа градина: Тя пристига с една коза, с която са приятели още от Германия и я следва навсякъде. И един човек е водил козичката, пък Зита послушно я е следвала.
Именно заради постоянното присъствие на слонове в историята на зоопарка, той се превръща и в негов символ. Камилата Пешо обаче, вече на достолепна възраст има свое мнение по въпроса
Водещи
-
Порой заля къщи и улици във варненското село Войводино
От Областната администрация уточняват, че обстановката е овладяна
07.06 | 18:00
-
Лъчезар Богданов: Дефицитът е заради огромния ръст на разходите, а не от лошо изпълнение на приходите
Според него има само теоретична възможност България да убеди ЕК и след това Съвета на ЕС, че...
07.06 | 17:40
-
Ако няма промяна в закона: На 9 август по-високи цени и етикети само в евро
Това очаква Петър Петров от "Възраждане"
07.06 | 17:20
-
10 златни правила на Учителя Петър Дънов за дълъг живот
07.06 | 17:00
Най-четени
-
Никола Цолов отвя конкуренцията на Формула 2 в Монако
Това е втори успех за българския лъв на основно състезание на този терен
07.06 | 12:20
-
4 от 9-те оградени имота в "Баба Алино" са държавна собственост
Защо в кадастъра са отразени като частни – не мога да отговоря, посочи още Пламен Абровски
07.06 | 14:00
-
Иван Христанов: Изнесох данните за „Баба Алино“ от парламентарната трибуна още на 6 март
По думите му това е бил първият момент, в който висш държавен представител публично е изложил...
07.06 | 11:18
-
Волейболистите ни надиграха Аржентина в контрола преди Лига на нациите
Мачът се игра тази нощ пред близо 5000 зрители в залата на Нюелс Олд Бойс в Росарио
07.06 | 10:40