Столтенберг: Американските танкове в Европа са за обучение 24.06 | 20:40

Няма нищо по-логично НАТО и САЩ да укрепват общата ни сигурност, коментира най-накрая министър Ненчев в прессъобщение до медиите

От Ростислава Иванова

Разполагането на тежко американско въоръжение в Европа е предназначено за учения. Това заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг на срещата на министрите на отбраната на Алианса.

"Тежкото въоръжение на САЩ в Европа ще бъде разположено за обучение”, каза Столтенбег. Така той отговори на въпрос дали действията на НАТО са провокация срещу Русия.

В изказването си пред министрите на страните от НАТО Столенберг изрази благодарност към САЩ за предоставяне на "ключови военни способности за Силите за бързо реагиране на НАТО, включително разполагане на допълнителна военна техника в Европа.

Припомняме, че САЩ и НАТО взеха решение за разполагане на танкове и армия от 5000 души в няколко страни от Източна Европа, сред които и България и Румъния. Генерал от Пентагона заяви миналата седмица, че това се прави в отговор на заявеното от президента на Русия Владимир Путин намерение да добави нови 40 междуконтинентални балистични ракети към ядрения си арсенал тази година. Ядрените оръжия ще бъдат насочени срещу страни, които застрашават сигурността на Русия, обясни Путин, като визира държавите от бившия социалистически лагер, в това число и нашата.

Освен, че се забави, реакцията на българските държавни институции за намерението на САЩ и НАТО да разположат танкови бригади на наша територия бе доста неясна. В продължение на три дни нямаше официална позиция от държавна институция. Едва днес върховният главнокомандващ на републиката – президентът Росен Плевнелиев коментира, че разполагането на сили на Алианса в България е задължение на страната като член на НАТО.

Министърът на отбраната Николай Ненчев пък направи изявление по повод ситуацията чак днес вечерта, но не лично и пред медиите, както всички очакваха, а задочно – чрез официално прессъобщение на сайта на министерството на отбраната.

В прессъобщението се казва: "Във връзка с дискусията по предложението на САЩ за разполагане на техника в Източна Европа, министър Ненчев заявява:

"Преди 11 години страната ни се присъедини към НАТО. Това е най-добрият избор за нашата сигурност и развитие на въоръжените ни сили. Тогава актът на Народното събрание бе приет с пълно единодушие между политическите сили у нас. В днешната усложнена международна обстановка няма нищо по-логично от това Алиансът и съюзниците да укрепват общата ни сигурност. Дългосрочен ангажимент, свързан с огромни задължения и отговорности.

Не трябва да има повече спекулации с предложението на американската страна за разполагане на техника на територията на страните от източния фланг, техника която не остава на територията на никоя от държавите, а се премества съобразно мястото на следващото учение.

Това е част от общото усилие на страните-членки на НАТО да поддържат по-висока бойна готовност и оперативна съвместимост. Това не е насочено срещу интересите на трети страни.

Американската техника ще бъде включена в различни учения и ще подпомага по-добрата квалификация на българските военнослужещи.

Всяко бъдещо разполагане на техника и военнослужещи на САЩ би се извършило в пълно съответствие с разпоредбите на Споразумението за сътрудничество в областта на отбраната между България и САЩ от 2006 г."

Междувременно днес Николай Ненчев участва на срещата военните министри на страните от НАТО, на която бяха обсъдени призвикателствата пред променената среда на сигурност. Акцентът на срещата бяха заплахите, произтичащи от действията на Русия, разрастващата се регионална нестабилност на юг и терористичните опасности от Ислямска държава, посочва пресцентърът на министерството на отбраната.

В рамките на форума Ненчев е участвал в среща, по време на която България и още пет държави-членки на НАТО се присъединиха към водената от Германия група съюзници по Концепцията за рамкова държава. Общата цел на шестнадесетте европейски нации, участващи в тази инициатива, е да развиват съвместно отбранителни способности, необходими за нуждите на колективната отбрана. Това ще позволи на НАТО да изгради съгласуван и надежден многонационален европейски военен потенциал, способен да даде отговор на съществуващите и възможни бъдещи предизвикателства.

Водещи

Най-четени