Стресиран ли е българският работник? 21.10 | 08:37
Мрънкаме, че нямаме време, но "Кое време - за кафета, цигари?"

Работодателите в България правят най-малко, за да подобрят работната среда на своите служители. Това показват данни от проучване на общественото мнение в Европа, направено от Европейската агенция по безопасност и здраве при работа и здраве при работа и от Паневропейско проучване от 2013 година.
В България половината работници считат, че стресът не се управлява добре на тяхното работно място. Твърде многото информация за изискванията към дейността,която извършват работниците, както и липсата на точни процедури са едни от факторите за стрес.
Експертът по безопасност и здраве при работа Деяна Илиева сподели пред БТА, че за българите основните причини, които предизвикват стрес на работното място, са претоварване с работата и несигурност за бъдещето на компанията, в която работят.
Проучването показва още, че повече от половината български работници се претоварват на работното място. Над 40% от българите казват, че не им стига времето, а над 20 на сто са изложени на психически или физически тормоз по време на работа.
Най-болни вследствие на работа са наетите в секторите образование, хуманно здраве и социална работа, добивна промишленост. Най-малко се оплакват от здравословни проблеми в секторите селско, горско и рибно стопанство, търговия, ремонт на автомобили и административни и спомагателни дейности.
На фона на недоволството от страна на работниците, работодателите също негодуват. Причината е, че всеки ден по 20 на сто от българските работници не идват на работа. Това каза председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев.
Той допълни още, че масово работници си взимат по три дни болнични, за да си вършат личната работа. Масов феномен според Велев са епидемиите, които плъзват точно по време на гроздобер, розобер или когато се берат черешите.
По повод оплакването на работниците, че се стресират, защото не им стига времето, Велев риторично попита: "Кое време - за кафета, за цигари, да разкажат как са прекарали уикенда?".
Данните от проучването показват още, че младите се оплакват по-често от стрес на работното място, отколкото възрастните. Главните причини за недоволство сред младите са прекалено големите очаквания, самооценката и претенциите, свързани с ниво на знания на младежите, сравнено с тези, които работят от по-дълго време.
Водещи
-
Антон Кутев: На първия ред в НС стоят криминално проявени хора
Има вероятност правителството да падне между юли и Нова година, прогнозира той
28.05 | 21:00
-
Едно по едно: Пророчествата на Ванга за 2025-а се сбъдват?
Зловещи съвпадения или истински прозрения?
28.05 | 20:45
-
Корман Исмаилов: Случилото се с Доган, ще се случи и с Пеевски в бъдеще
"Румен Радев е противоречива личност и изхожда от популистки позиции"
28.05 | 20:15
Най-четени
-
Съвсем нов и силно заразен вариант на Ковид-19, обозначен като NB.1.8.1
Мутацията вече е открита и у пътници, посетили Китай, Япония, Южна Корея, Тайланд, Франция,...
28.05 | 11:00
-
Борисов: Популизмът взима вече опасни размери в българската политика, особено след образуването на дело в Конституционния съд
Това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов в кулоарите на Народното събрание днес, коментирайки...
28.05 | 12:45
-
Пореден провал: Ракетата на SpaceX пак не можа да излети
Американската компания потвърди, че е загубила прототип на тежката ракета „Старшип“
28.05 | 15:20
-
На прага на еврозоната: Кога ЕС ще одобри България за приемане на единната валута
Това означава, че след това министрите от Еврогрупата и първите европейски финансисти от...
28.05 | 10:26