Строителната криза спряла изсичането на гори в района на Пампорово 06.04 | 20:25

Почти няма процедури по изключване от горския фонд

От Елена Коцева

Строителната криза е довела до спиране на процедурите по изключване от горския фонд и изсичане на горски терени заради застрояване.

През миналата година няма издадено нито едно разрешение за промяна на предназначението на горски имот в Пампорово, съобщава БТА, позовавайки се на Районната дирекция на горите (РДГ) в Смолян. 

Процедурите по изключване от горския фонд и промяна на предназначението на гори в Смолянска област рязко са намалели в последните месеци поради спад в строителството и липсата на нови инвестиционни намерения за застрояване.

С новия закон за горите издаването на разрешения за изсичане и застрояване на горски имоти ще става при значително по-усложнени процедури, допълват от дирекцията.

При изграждането на "Цанков камък" са изключени от горския фонди изсечени 1075 дка държавни и 29 декара частни гори.

В момента продължават процедурите по промяна на предназначението на още горски имоти, попадащи около обходния път на язовира.

Все още остава неясно бъдещето на инвестиционни проекти за изграждане на ски-писти и лифтови съоръжения в ниската част на планината Рила, сред които са т. нар. "Супер Боровец", "Супер Паничище". Според граждани на околните населени места развитието на проектите е положителна стъпка за икономиката на района.

iNews припомня, че граждани и представители на природозащитни организации протестираха едновременно пред сградата на Министерството на околната среда и водите МОСВ в началото на март месец.

Поводът е разширение на съществуващи и определяне на нови места за опазване на дивите птици, както и предложението на БАН за определяне на защитена зона "Рила-буфер" за опазване на природните местообитания и дивите птици.

Природозащитниците искат като защитени зони към мрежата НАТУРА 2000 да бъдат включени буферните зони около националните паркове, в пълния им размер, тъй като са важни за опазването на видовете в тях.

Граждани на Разлог, Банско и Добринище настояват обаче за развитие на бизнеса в тази общини, като според тях въвеждането на още защитени зони пречи на развитието на туризма. Общинските администрации на Банско и на Разлог подкрепят исканията за развитие на туризма в региона.

 

Водещи

Най-четени