Сформират екипи за мотивация и подкрепа при инцидент в училище 25.11 | 18:49
МОМН няма да търси отговорност от училищата за пребитото 16-годишно момче
"Няма как да търсим отговорност от училищата, тъй като инцидентът не е станал на тяхна територия", смята заместник-министърът на образованието, младежта и науката Милена Дамянова. Тя коментира инцидента от вчера (24 ноември) с пребитото почти до смърт 16-годишно момче от свои връстници.
Факт е, че и училищните екипи не са предприели навременни действия за предотвратяването на неприятния случай, заяви още Милена Дамянова.
Според нея това, което е трябвало да направят училищата, е да предприемат малко повече работа и превантивни мерки с учениците, участвали в побоя. Дори преместването на побойника в друго училище едва ли ще реши проблема, смята Дамянова.
В тази връзка от образователното министерство са заложили в новия Закон за образованието сформирането на екипи за мотивация и подкрепа, които ще действат при всеки конкретен случай при инциденти и кризисни ситуации, каза Дамянова. От министерството ще заложат повече на екипната работа в новия закон, която ще включва всички страни и лица, които имат дадено отношение към съответния ученик.
"Не трябва да чакаме да се случи инцидент или да имаме кризисна ситуация, за да сформираме тези екипи, напротив - ние трябва да реагираме много преди това, а за тази цел психологът и педагогическият съветник трябва да преценят кога да бъдат свикани", коментира заместник-министърът. Екипите ще работят с децата и, ако се налага, с техните родители.
В 35 СОУ работят двама психолози, а в Гимназията по строителство и архитектура има един психолог. Мобилна група от психолози, изпратени от Министерството на образованието, вече работят с тях и търсят начин за решаване на проблема, посочи Дамянова.
Задачата на мобилната група от психолози е да реагира при кризи и да подпомага училищата и регионите, където няма достатъчно психолози или квалифицирани педагогически съветници, в работата и решаването на проблемите с насилието и дисциплината сред учениците.
Проблемното поведение в училище изисква екипна работа и ангажираност на всички страни, коментира зам.-образователният министър.
Конфликтът от вчера не е конфликт между двете училища - той е конфликт между учениците и отговорността я носят всички, а не една или друга страна, посочи още Дамянова.
Кметът на София Йорданка Фандъкова също коментира, че инцидентът е станал извън училището и добави, че в 35-то СОУ вече има поставени 11 видеокамери и жива охрана.
Водещи
-
От 5 лева до 20 евро: Спекула и в цените на чадър и шезлонг на различните плажове у нас?
Къде колко струва?
04.06 | 18:00
-
Румен Радев: България и Гърция са здрава ос на стабилност и гарант за европейската перспектива на целия регион
Задълбочаването на сътрудничеството между България и Гърция в сферата на културата, науката и...
04.06 | 17:40
-
До три пъти по-скъпо: Вижте как родните зеленчуци се превръщат в лукс по магазините 2
Драстично поскъпване по Черноморието
04.06 | 17:20
-
Изчезнал на Еверест планински водач шерпа беше открит жив след седмица в неизвестност
Това сложи край на спасителна операция в момент, когато вече имаше опасения, че той може да не...
04.06 | 16:45
Най-четени
-
Български евродепутат с предложение за прикрепените капачки към бутилките
Общественото недоволство срещу европейската директива
04.06 | 14:15
-
Манипулация на НВО, за да не пада успехът на училището: На родители на "слаби" ученици им е предлагано да не пускат децата си на матура
Довод за премахването на НВО
04.06 | 11:15
-
ДБ предлага освобождаване на пенсионерите в МВР и край на партийните калинки в администрацията
Търговете за частните болници вече са внесени, посочи той.
04.06 | 12:45