Съдиите протестират, но кой да ги чуе? ВСС се скри от тях 26.01 | 15:00

Кадровият орган не коментира доклада на ЕК и тежките критики именно срещу ВСС и висшите магистрати

От iNews.bg

Членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС) избягаха от протеста на съдиите от Софийския районен съд (СРС), насрочен днес за 12.00 часа. Това беше втората протестна акция на СРС само в рамките на седмици срещу кадровия орган. За да не се срещнат с протестиращите, висшите съдебни кадровици завършиха преждевременно заседанието си в четвъртък и изчезнаха от сградата.

На всичко отгоре ВСС запази пълно мълчание относно критичния мониторингов доклад на ЕК за съдебната ни система, в който Брюксел атакува на първо място избора на независими членове на Съвета и на независими висши магистрати.

На предишния протест, когато досегашният председател на СРС Методи Лалов подаде оставка, магистратите демонстрираха срещу отлаганите с години решения на проблемите на съда, свързани с прекомерна натовареност на дела и в същото време обвинения от ВСС, че делата се бавят с години, поради което разпореди и проверка.

Този път съдиите изразиха недоволството си от отказа на съдебния кадрови орган да прием за и.д. председател на СРС на мястото на Ларов избраната от общото събрание на съдиите съдия Албена Ботева.

Протестът днес беше насрочен за 12.00 часа, когато тече редовното заседание на ВСС в четвъртък. Този път обаче кадровият орган приключи много по-бързо работа от обичайното и членовете на Съвета се разотидоха. Така избягнаха срещата със съдиите, които се събираха, за да протестират, съобщи "Клуб Z".

1846963

"Поискахме протегната ръка, получихме реваншизъм и оплюване по някои медии. Много малко хора имат представа как се управлява този съд (СРС) - 830 човека щат, милиони бюджет, стотици хиляди дела, които постъпват всяка година. Дано не съм прав, но вероятно ще настане хаос", заяви Лалов, който водеше протеста, предаде Дир.бг.

Съдиите обявиха, че внасят отново кандидатурата на Ботева, но и на колегата си Борис Динев, предаде БНР.

Този път повече полиция обезпечаваше преминаването на трамваите по ул. "Екзарх Йосиф", тъй като на протеста на 9 декември те бяха спрени за малко, макар и не от съдиите. Движението е нормално. "Трябва да има критична маса от съдии, които да не се страхуват да изразят мнение и да разберат, че техният глас е важен, включително за да се промени и обликът на ВСС", коментира преди протеста председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов, който подкрепи протеста.

"Позволете ми да кажа, че в доклада (на ЕК) се казва нещо много важно - непрозрачният избор на административни ръководители", подчерта Панов и даде пример с Ботева.

"Няма значение какви стратегии и програмни документи ще пишат, след като по важни въпроси се взимат решения, при които надделява егото на членовете на ВСС", заяви още шефът на ВКС. "Дълги години се опитвахме да поставим проблемите си, без да даваме публичност. Но не бяхме чути”, коментира пред Нова телевизия зам.-председателят на СРС Райна Мартинова.

Тя обясни, че след като са поставили проблемите си, срещу тях е започнала масирана кампания в медиите. "Започна атака, че ние сме мързеливи, създаваме проблемите, не работи. Ние сме натоварени и не можем да се справим с всички дела. ВСС е този орган, които следва да регулира това”, категорична е Мартинова.

Съдиите споделиха, че по закон трябва да работят по 1200 часа на година. "Имаме по 1200 дела, което означава по час на дело”, каза съдия Александър Ангелов.

Водещи

Най-четени