Със 150 датчика броят колите по пътищата на страната 13.07 | 16:23

Трафик проучването е важно, тъй като ЕС отпуска пари за пътища, които се използват

От iNews.bg

Датчици, които да отчитат трафика по пътищата, е една от приоритетните цели на Агенция "Пътна инфраструктура" в рамките на ОП "Регионално развитие".

Това каза Лазар Лазаров, член на Управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). По думите му подобен проект е от изключителна важност, защото Европейската комисия отпуска пари за пътища след задълбочен икономически анализ дали пътят, който ще се изгражда, ще има достатъчно ползватели.
Този задълбочен анализ се прави на базата на трафик проучване, което се състои в преброяването на преминаващите автомобили по съответния участък в двете посоки и класифицирането им.

Трафик проучването досега е правено ръчно от фирмите, изграждащи трасетата, или от служители на АПИ, съобщи Лазаров.

"Новите датчици ще дават възможност за 100 процентова точност на резултатите, а освен това и да се получава информация в реално време", допълни още Лазаров.

По думите му електронните броячи ще бъдат изградени със средствата за техническа помощ по ОП "Регионално развитие", които са в размер на 2,5 милиона лева.
С тези пари ще могат да бъдат оборудвани с датчици около 150 пункта на пътища от втори и трети клас категория на пътната мрежа.

За първокласните пътища Световната банка ще отпусне финансиране в размер на около 1,5 милиона лева. С тези пари ще могат да се оборудват с датчици още 58 пункта от първокласната пътна мрежа.

Изграждането на новите електронни броячи може да стане след като бъде одобрена техническата помощ по оперативната програма. Според Лазар Лазаров това най-вероятно ще се случи до края на декември 2011 и от началото на следващата календарна година датчиците може да са факт.

6 милиона лева е общият размер на средствата за техническа помощ по ОП "Регионално развитие", за които ще кандидатства страната ни, коментираха от пътната агенция.

500 милиона лева са усвоени до момента по ОП "Регионално развитие", заяви Лазар Лазаров.
Той допълни, че се очаква в следващия програмен период да бъдат усвоени повече средства. Разчетите на пътното ведомство сочат, че от първия етап на оперативната програма са договорени 123 млн. лв, от които 50 млн. лв са изплатени на фирмите-изпълнители. Общата стойност на договорите за втората фаза е 264 млн. лв, но те засега са на етап подписване.

33 млн.лв са отпуснати за Южната дъга на София, която попада в третия етап на програмата, като до момента за нея са разплатени 10 млн.лв.

От първият етап на програмата се очаква до края на септември 2011 г. реално да влезе в експлоатация 227 км рехабилитирана пътна мрежа от втора и трета категория пътища, съобщи директорът на Дирекция "Изпълнение на проекти по ОП "Регионално развитие" Лазаринка Стоичкова.

По отношение на етап 2 се очаква всички договори да бъдат сключени до края на август месец, а те са за рехабилитирането на 311 км пътна инфраструктура, посочи още Стоичкова.

Стоичкова добави, че АПИ е спестила средства от двата етапа на оперативната програма, които ще бъдат вложени в допълнителна инфраструктура. Към момента пътната агенция има готовност да изгради с тези средства 8 лота и очаква те да станат 15. Спестените средства са 154 млн. лв, допълни още Стоичкова.

"Цели на АПИ относно ОП "Регионално развитие" е да изгради сигурни и удобни пътища и да постигне 100% усвояемост на средствата", заяви Стоичкова.

Днес АПИ подписа шест договора по оперативната програма на стойност 25 млн. лв без ДДС, с които ще бъдат рехабилитирани 58 км отсечки от пътната мрежа. Договорите са за ремонт на участъци и за консултански услуги. Сред тях са лот 18, обхващащ отсечката Казачево-Велчево в област Смолян, лот 23 във Варненска област, в който влиза отсечката Старо Оряхово – Долни Чифлик – Провадия и лот 27 в Смолянска област, включващ отсечката Смолян-Михалково-Кричим.
По думите на Лазар Лазаров тези пътища не са рехабилитирани от 30 години насам.

Водещи

Най-четени