Сътрудничим си с Кипър по важните за ЕС теми 12.12 | 19:31

България няма никакви притеснения относно успеха на бъдещото Кипърско председателство на ЕС, каза външният министър

От Кремена Бедерева

"Партньорството между България и Кипър е традиционно, изключително добри са приятелските отношения между нашите народи и все по-интензивни са бизнес контактите между двете страни”. Това каза Николай Младенов по време на съвместна пресконференция с министъра на външните работи на Република Кипър Ерато Козаку-Маркули.

Двамата министри подписаха Меморандум за разбирателство относно водещите принципи за обмен на служители от двете външни министерства, като основа за споделяне на добри практики в рамките на сътрудничеството им в ЕС, съобщават от МВнР.

Николай Младенов подчерта, че България няма никакви притеснения относно успеха на бъдещото Кипърско председателство на ЕС. Той изтъкна, че за страната ни то е важно в няколко основни направления, сред които предстоящите съществени дискусии по отношение на многогодишната финансова рамка; сътрудничеството в политиката в региона на Източното Средиземноморие и развитието на процесите около "Арабската пролет”.

"Когато страна от региона е председател на ЕС, темите от Средиземноморието ще станат по-близки за всички в Европа”, отбеляза министър Младенов.

Българският външен министър очерта добрите възможности за сътрудничество между двете страни в сферата на енергетиката и изрази надежда, че Кипър ще развие находищата на природен газ в Средиземно море и ще ги използва в интерес на всички в Европа.

Министър Козаку-Маркули благодари на България за подкрепата, която тя оказва на Кипър за бъдещото председателство. Според нея двете страни споделят еднакви виждания по отношение на бъдещата финансова рамка на ЕС, политиката на разширяване, насочена към Западните Балкани и ситуацията в региона на Близкия Изток и Северна Африка.

И двамата министри се обединиха около позицията, че съдържащото се в декларацията на страните от еврозоната за създаване на нов бюджетен пакт е положително и ще помогне за запазването стабилността на еврото и за стимулирането на икономическия растеж.

Водещи

Най-четени