Такситата ще плащат "данък музика" 28.04 | 20:06
Това предвиждат промени, приети в Закона за авторското право
Всеки таксиметров автомобил ще трябва да плаща по 30 лева годишна такса за това, че пуска музика на клиентите си. Това предвиждат промени, приети в Закона за авторското право.
Според ПРОФОН, организацията, която защитава правата на музикалните продуценти, от бизнес гледна точка, музиката е част от услугата на такситата-песента прави пътуването по-уютно, отбелязва още бТВ.
Според тарифата на ПРОФОН, възнаграждението, което едно такси трябва да плати за това, че извършва публично изпълнение на музика, е под 9 стотинки на ден.
В същото време глобите за нарушители на закона до 20 000 лева. Това означава, че с най-малката сума, с която едно такси би могло да бъде глобено, то може да лицензира и узакони използването на музика за близо 70 години.
Но не всички шофьори приемат нещата философски. Таксите за лицензиране на музиката в автобуси, микробуси и маршрутки до 20 места са под 17 стотинки на ден, а в автобуси над 20 места - по 33 стотинки на ден.
По данни на ПРОФОН, за 2010 година са отбелязали рекорден за Европа ръст от над 60 на сто на приходите за артисти и продуценти от публичното изпълнение на музика.
Водещи
-
До 25 000 евро санкции за фирми, подвеждали клиенти за бързи кредити
КЗП ще продължи проверките в сектора на небанковото кредитиране, включително по отношение на...
12.06 | 17:44
-
Георги Вълчев: Ще променим учебните програми предсрочно
Олекотяване без ущърб в качеството
12.06 | 17:30
-
Спортната журналистка прикова погледите на Спортната журналистка прикова погледите на Световното
Тя сподели поредица от снимки в профила си в Инстаграм, а под тях се събраха 205 000 лайка за...
12.06 | 17:15
-
Ново огнище на ебола в Демократична република Конго предизвиква сериозно безпокойство
Защо експертите смятат, че е малко вероятно да се стигне до пандемия?
12.06 | 17:00
Най-четени
-
Интернет потребители са убедени, че Шакира е била заменена от двойник на Световното първенство през 2026 г.
Доказателствата? Според тези, които защитават теорията, звездата е изглеждала различно
12.06 | 14:15
-
Румънски медии признаха енергийното надмощие на България
Провалът на румънските фондове
12.06 | 16:15
-
МВнР свали снимката на Велислава Петрова с голото рамо пред Хакан Фидан
Снимката все още циркулира в социалните мрежи, включително и в официалната фейбсук страница...
12.06 | 11:17
-
Валя Балканска призна, че е гледала до последната минута финала на „Евровизия“ и не е успяла да скрие сълзите
Според нея Дара е пример за млад артист, който не се отказва и постига успеха си с много...
12.06 | 15:45