Таня Андреева: Държавата при управлението на ГЕРБ абдикира 14.11 | 12:36

Здравеопазването е катастрофирало. Трябва да се справим с тежкото наследство, каза здравният министър

От Кремена Бедерева

С първия си бюджет кабинетът "Орешарски" направи начални стъпки за размразяване на социалните плащания.

Това каза министърът на труда и социалната политика Хасан Адемов в парламента и изброи някои от тях – за 2 милиона пенсионери ще има коледни надбавки, повече пари за майки, за безработни.

Бюджетът на МТСП е с 94 млн. лв. повече от сегашния, макар и да не е достатъчен, за да влезе в рубриката "календар на успехите".

365 млн. лв. повече са отделени за социално подпомагане и грижи.

Здравеопазването е катастрофирало. Трябва да се справим с тежкото наследство, с една фалирала, обезверена система. Липсват 1,8 млрд. лв. от НЗОК и няма да се върнат в касата, държавата при управлението на ГЕРБ абдикира от своите задължения.

Това отговори министър Таня Андреева на критиките на бившите управляващи, че здравеопазването не е сред приоритетите на кабинета през 2014 г. и за него има предвидени по-малко пари.

Предшественикът ѝ на поста Десислава Атанасова я обвини в липса на каквато и да е политика по отношение на здравето на нацията. Колежката ѝ от ГЕРБ Даниела Дариткова изрази надежда за продължаване на въведената от ГЕРБ практика за обвързване на детските надбавки с имунизационния статус.

Приветстваме повечето средства за спешната помощ и за психиатричните болници, каза тя, но отбеляза, че проблем ще възникне с финансирането на болниците в отдалечените райони, защото за тях са предвидени 6 млн. лева.

На свой ред министър Андреева припомни, че през последните 4 години били сменени четирима министри на здравеопазването и 10 заместник-министри, както и 40 на сто от администрацията на ведомството. Задълженията на лечебните заведения за тези 4 години са над половин млрд. лв., закрити са повече от 17 болници, цитира тя анализ на МЗ.

Андреева посочи, че през 2009 г. БЛС е сезирал прокуратурата за пренасочените 1,4 млрд. лв. от здравни вноски от НЗОК в общия бюджет за попълване на дефицити. Не Борисов построи магистралите, а всички ние със здравните осигуровки, заключи тя.

Таня Андреева съобщи, че ведомството ѝ през последните месеци е приключило обсъждането на Националната здравна стратегия със СЗО, предстои тя да бъде внесена в МС и след това в ЕК за разглеждане, интензивно се работи и по Националната здравна карта, изработена е концепция на МЗ по лекарствената политика. За 2014-2020 г. е готова стратегия за развитие на спешната медицинска помощ.

Провокиран от дискусията по темата "здравеопазване", министър Хасан Адемов посочи, че финансирането не е единственият проблем в сектора. С приноса на няколко правителства това, което наблюдаваме в сферата, е срив на елемента "солидарност", каза той и добави, че неосигурените българи са около два милиона, българският пациент и българският лекар не вярват на тази система.

Финансиране, солидарност и доверие са в основата на решаването на проблемите в сектора, смята министърът. Преди това бюджета на държавата за следващата година коментира и Волен Сидеров, който обясни къде според него е целият проблем – България е колониална държава и не може да води суверенна икономическа политика.

Затова от "Атака" настояват за промяна на икономическия модел на развитие. Обсъждаме едни 19 млрд. лв. републикански бюджет, а само 30 млрд. лв. годишно "изпомпват" от страната чуждите монополи, докато ние изнасяме, скрап, пшеница, дървен материал – все едно сме от 4-тия свят, коментира националистът. Откакто сме във валутен борд, нямаме Централна банка, тя е едно от най-големите чейнджбюра в Европа, нямаме право да емитираме пари, да водим собствена финансова политика, за всяко нещо се допитваме до МВФ, изброи Сидеров.

Петър Кънев от левицата препоръча на правителството да се консултира с бизнеса и синдикатите, когато решава за сливането на почивни дни по празниците. Според него сегашният модел на отработване е неефективен. Затова той се застъпи за френския – почивните дни, вместо да се отработват, да се отнемат от отпуската.

Като цяло Кънев определи бюджета за следващата година като напрегнат.

Председателят на бюджетната комисия Йордан Цонев обобщи двудневната дискусия като професионална, без излишни "изхвърляния".

В бюджета няма нито една мярка, която да го определи като предизборен, защото ние няма да ходим на предсрочен вот, обърна се той към ГЕРБ и припомни на опозицията, че един от компонентите, върху които стъпва всеки бюджет, е наследеното от предходния, в случая от три и половина години управление на Бойко Борисов.

"А то по отношение на доходи и развитие на икономиката е трагично, системи като образование, здравеопазване, пенсионна са нереформирани." Това, обясни Цонев, предполага, освен изтичане на публичен ресурс, кабинетът сега да търси средства за реформи.

По думите му правителството е стъпило върху правилната методология – да определи кой е основният приоритет – икономиката.

Водещи

Най-четени