Тарифите за издаване на лични документи са незаконни 04.03 | 17:17
Върховният административен съд отмени таксите, събирани от МВР. Решението не е окончателно
Таксите, които МВР събира за издаване на документи за самоличност и свидетелства за управление на МПС, са незаконни.
Това реши тричленен състав на Върховния административен съд (ВАС), като се произнесе по делото, заведено през 2010 г. от Гражданска инициатива "Справедливост".
В процеса адв. Иван Груйкин атакува разпоредбите на Тарифа №4, които се отнасят до парите, събирани за издаване на лична карта, международен паспорт и шофьорска книжка.
В мотивите си да отмени тарифите, съдът изтъква, че МВР не е публикувало цените и мотивите за определянето им публично 14 дни преди влизането им в сила – срок, който е задължителен по закон. Така ведомството на Цветан Цветанов е лишило засегнатите страни от право на възражения.
Прокуратурата също се е съгласила с доводите, че МВР не е спазило изискванията при публикуването на тарифата.
"Допуснатото съществено нарушение на административно-производствените правила е достатъчно основание за отмяната на подзаконовия нормативен акт в оспорената му част", посочва в мотивите си съдът.
Решението е подписано с особено мнение от председателя на съдебния състав Ваня Пунева, която не споделя мнението на колегите си, че в случая става дума за съществено процесуално нарушение, водещо до отмяна на акта.
Отмяната на тарифите за издаване на лични документи не е окончателна. Решението може да бъде обжалвано пред петчленен състав на ВАС в 14-дневен срок.
Водещи
-
Първан Симеонов: Подкрепящите протестите се увеличават
"Аз не съм съгласен, че полицията не си е свършила работата. Според мен полицията си свърши...
07.12 | 18:00
-
Зеленски призова за още ПВО след масирани руски удари
Вчера и днес Русия отново атакува Украйна с множество дронове и ракети
07.12 | 17:40
-
Надзорният съвет на НОИ прие преправения бюджет
В план-сметката на ДОО за 2026 г. се запазват социалните разходи
07.12 | 17:20
-
МОСВ прави спешен мониторинг на морските води заради блокирания танкер
Басейнова дирекция следи за потенциално замърсяване в Черно море след нанесените удари по...
07.12 | 17:00
Най-четени
-
Външните министри на България и Украйна са обсъдили двустранното сътрудничество
Андрий Сибиха и Георг Георгиев са провели телефонен разговор
07.12 | 10:20
-
Българската порноактриса №1 е готова да участва в управлението на "Лукойл"
Мога да стана дясна ръка на бившия шеф на сайта за възрастни Бернд Бергмайр, ако той придобие...
07.12 | 15:30
-
Бойко Ноев: Протестите ще продължат!
"За да възтържествува демокрацията в България, много е важно тя да победи на президентските...
07.12 | 13:20
-
Делян Добрев: В новия бюджет има всичко, което иска протестът
По думите му напрежението около предстоящия протест в сряда е „напълно необяснимо“, тъй като...
07.12 | 16:00