Тлъст паламуд се появи внезапно край Ахтопол 02.06 | 13:30
Рибарите са смаяни от невижданото явление, но напълниха мрежите си

Рибарите в Царево и Ахтопол са втрещени от невиждано по нашите географски ширини явление.
Огромни пасажи с едър паламуд са напълнили миналата нощ мрежите им. Морските вълци хвърляли за сафрид и попчета, а когато ги извадили с огромна изненада видели, че те са пълни с огромни охранени туруци. Подобен феномен през юни никога не се случвал, категорични са риболовците.
"Направо сме смаяни, това е истинско чудо! Не е за вярване, никой не е очаквал, нито пък някога сме предполагали че през пролетта тук може да се появи паламуд. Рибите са пълни с хайвер, защото по това време те се размножават", цъкат с език рибарите. Според тях крайбрежието на юг ври от паламуд, но смятат че едрите риби съвсем скоро ще изчезнат също така внезапно, както са се появили."По това време на годината паламудът тръгва от Босфора в посока към Русия.
Когато пасажите достигнат до устията на руските реки, които се вливат в Черно море, се извършва оплождането. След около два-три месеца рибите тръгват по обратния път и влизат в наши води в края на септември, началото на октомври. Вероятно тук по някаква случайност са попаднали отделни пасажи, които скоро ще се преориентират и ще избягат, защото пътят им е в друга посока", разясняват ахтополските риболовци.
Те не могат да дадат разумно обяснение на внезапното и странно паламудено нашествие по никое време. Единствената логика според тях е, че поради някаква причина пасажите са били подплашени и дезориентирани, затова и са объркали посоката.
Туруците, които в момента са преплували до бреговете на Царево и Ахтопол са много едри, с тегло около 1,5 кг. парчето. Рибарите ги продават на даляните по 18 лв. килото или средно по 25-30 лева за една риба. Въпреки солената цена, уловът се изкупува за минути, защото пресен паламуд през пролетта си е истински деликатес! Първите туристи, които в момента почиват по южното черноморие ще имат уникалния шанс да похапнат вкусен пресен паламуд, при това с хайвер.
Водещи
-
„Галъп“: Ако изборите са следващата неделя, ГЕРБ е първа сила, следват ги „ДПС-Ново начало“
Второто място в проучването се заема от "ДПС–Ново начало" - с изразена подкрепа от 15,7%.
17.06 | 16:59
-
Първите художници започнаха работа по създаването на пясъчните скулптури в Бургас
В началото на юли в Морската градина ще бъде открито 18-то издание на Фестивал на Пясъчните...
17.06 | 16:45
-
Разкриха резултатите от тройната експертиза за смъртта на Явор Георгиев
По категоричен начин е установено, че концентрацията на кокаин в кръвта на починалия е била...
17.06 | 16:00
Най-четени
-
Шокиращи кадри от българска ферма, част от най-голямото световно разследване на индустриалното отглеждане на кокошки в клетки
Призив към институциите за действие
17.06 | 10:59
-
Внимание, родители: Лекари алармират за нова опасност сред децата - „текст нек” синдром
Диана е на 17 години. Зависимостта ѝ към мобилния телефон я нарежда сред подрастващите,...
17.06 | 11:30
-
Арестуваха българи, заключили 11-месечното си бебе на тераса в Солун и заспали
Родителите на 11-месечното бебе – български граждани – са били арестувани
17.06 | 11:57