Трафикантите изкарали 6 млрд. евро от бежанците през 2015 г. 27.06 | 21:38
Миграционният натиск все още носи риск за страната ни, признават от МВР

Трафикантите на бежанци са изкарали около 6 млрд. евро през миналата година. Това заяви зам.-министърът на вътрешните работи Цвятко Георгиев по време на Международния дискусионен форум "Засилване на мултидисциплинарното сътрудничество при идентификация и подкрепа на жертви на трафик на хора сред мигранти и търсещи закрила". Той уточни, че данните са на Европол и се отнасят до организираните престъпни групи, които се занимават с незаконен трафик на мигранти.
От думите му стана ясно, че проблемът с бежанците и рисковете, които те носят, продължава да стои сериозно пред България. Затова и противодействието на трафика на хора е един от основните приоритети пред страната ни. "Високата обществена опасност на това престъпление се определя от факта, че трафикът на хора е свързан с нарушаване на човешките права, накърнява достойнството и на жертвите и влияе върху общата среда за сигурност”, посочи Георгиев, цитиран от БГНЕС.
Според него, трафикът на хора, който може да бъде определен и все по-често се определя като съвременно робство, е бизнес на международната организирана престъпност, генериращ значителни печалби. "Трафикът и каналджийството са най-бързо растящият престъпен пазар в Европа, а със засилването на миграционния поток проблемът за превръщането на мигрантите в жертви на трафик става все по-актуален. Те стават лесни жертви на трафикантите, които ги привличат с фалшиви обещания за благоденствия, впоследствие те са изправени от свобода на избор и са изправени пред различни форми на психическо и физически насилие”, обяснява още Георгиев. Той допълва и че България има изградено законодателство по проблема трафик на хора, както и план за действие и редица механизми, по които се идентифицират и насочват жертви на трафик.
Зам.-министърът на вътрешните работи допълни, че в Националната програма за предотвратяване и противодействие на трафика на хора и закрила на жертвите за 2016 г. се акцентира на мултидисциплинарния подход, като се обменя информация и добри практики от страни-членки на Шенгенското пространство с цел подобряване на идентификацията на жертвите на трафик, адекватна подкрепа и разследване на престъплението.
Водещи
-
Преизбраха Слави Трифонов за лидер на "Има такъв народ"
Националната конференция на партията е взела и други важни решения
17.05 | 18:03
-
БСП с позиция: Подкрепи въвеждането на еврото
17.05 | 18:02
-
Училищни автобуси ще развозват деца за матурите
По инициатива на министър Красимир Вълчев от 16 май е сформиран щаб във връзка със ситуацията...
17.05 | 18:01
-
Израел "подпали" и Евровизия
Увеличават се призивите страната да бъде изхвърлена от песенния конкурс заради офанзивата си в...
17.05 | 18:00
Най-четени
-
Емил Радев преди всички: Конвергентният доклад за България е положителен
След няколко дни той ще бъде представен, уточне евродепутатът от ГЕРБ
17.05 | 10:00
-
Транспортът в София няма да се движи, докато не бъдат удовлетворени исканията на транспортните работници
Това заявипредседателят на Федерацията на транспортните работници "Подкрепа" Иван Кирилов
17.05 | 12:00
-
Волгин: Днес отменят референдума, утре ще отменят и изборите
Искаме хората да бъдат питани! Въпросът не е за еврото, а за демокрацията, заяви...
17.05 | 16:00