Тревога! Марица и Тунджа са пред преливане 05.12 | 10:10
Оперативното звено към МОСВ е активирано
По данни и прогнози на НИМХ е обявен червен код - тревога за р. Марица при Свиленград и за р. Тунджа при Елхово, съобщиха от пресцентъра на Министерството на околната среда и водите.
Днес само на отделни места слабо ще превалява, очакваните количества са 1 - 5 л/кв.м. Вечерта в Югозападна България ще завали. Очакваните количества ще са между 5 -10 л/кв.м, локално - до 15 л/кв.м., се посочва в съобщението. В събота валежите ще обхванат цялата страна.
Очакваното количество за дъжд в Западна България ще е 5-20 л/кв.м, в Централна България - 15-25, локално до 30-40 л/кв.м, в Източна България - 3-10 л/кв.м. В неделя валежите от запад ще отслабнат и ще спират, но все още в по-голямата част от страната ще има нови количества, в Западна България - 3-10 л/кв.м., в Източна България - 10-20 л/кв.м.
Днес, в резултат на продължаващите валежи от дъжд и на база метеорологичната прогноза, ще продължи повишението на речните нива в почти цялата страна, като на места повишенията ще бъдат значителни: Дунавски басейн - водосборите на реките: - Янтра - целия басейн, Русенски Лом - целия басейн; Черноморски басейн - водосборите на реките: - Добруджанските реки, Провадийска, Камчия, Луда Камчия, Двойница, Айтоска, Ахелой, Чакърлийка, Русокастренска, Средецка, Факийска - целия водосбор, Ропотамо - целия водосбор, Дяволска, Караагач, Лисово дере, Велека - целия водосбор, Силистар, Резовска; Източнобеломорски басейн - водосборите на реките: - Тунджа - водното ниво ще се задържи над оранжевия праг на предупреждение в средното течение на реката и над червения праг на предупреждение в долното течение до 8/9 декември 2014 г.
Особено внимание за река Мочурица и регионите на градовете Ямбол и Елхово; - Марица - средно и долно течение на основната река и съответните й притоци.
Особено внимание за река Сазлийка и долното течение на Марица в участъка след вливането на реките Сазлийка и Харманлийска. Водното ниво ще се задържи около и над оранжевия праг за предупреждение до 8/9 декември 2014 г.; - Арда - средно и долно течение, особено внимание за водосборите на реките Върбица, Буйюкдере и Крумовица; - Бяла; Западнобеломорски басейн - водосборите на реките: - Места - долно течение, Струма - долно течение.
Възможни са внезапни наводнения, се посочва в съобщението. Оперативното звено към МОСВ е активирано.
Водещи
-
ДФЗ: Две електронни системи са недосъпни до 12 януари
Временното им блокиране е заради планирано обновяване
01.01 | 18:00
-
Какво носи на всяка зодия пълнолунието на 3 януари?
То е в Рак, а първата пълна луна за годната наричат още Вълча луна
01.01 | 17:40
-
Костадин Костадинов: Крайно време е да създадем нов обществен договор
През 2026 г. получаваме последен шанс да спечелим своята свобода, заяви то във видеобръщение
01.01 | 17:20
-
С много гости от три континента Банско посрещна новата година
Хотелите и ресторантите са пълни
01.01 | 17:00
Най-четени
-
Зеленски: Украйна и Русия са на 10% от мирно споразумение
Това заяви украинският президент в новогосишната си реч
01.01 | 10:20
-
Путин е наредил да се разшири окупираната зона в североизточна Украйна през 2026 година
Това съобщи началникът на генералния щаб Валерий Герасимов
01.01 | 10:40
-
Акцентът в посланията на политиците за ЧНГ - приемането ни еврозоната
Те избраха социалните мрежи за новогодишните си послания
01.01 | 10:00
-
Какво трябва да знаем за периода, в който ще важат и левът, и еврото
В България ще има има две официални валути от 1-ви до 31 януари 2026 г.
01.01 | 11:40