Трима от всеки четирима искат ЕС да обвърже парите за България с върховенството на закона 20.11 | 11:08
Пандемията даде сериозно отражение върху доходите ни, казват 53% от хората у нас
Европейският парламент публикува днес пълните резултати от третото си социологическо проучване тази година за възгледите на европейските граждани относно кризата с коронавируса и Европейския съюз. Въпреки че 50% от европейците отново изпитват "несигурност" като ключово емоционално състояние поради негативното икономическо въздействие на пандемията, настоящата анкета показва, че повече хора имат положително мнение за ЕС в сравнение с пролетта. В България делът на респондентите, които усещат несигурност, е под средния за ЕС - 38%, докато 42% от тях - дял, много над средния за ЕС, изразяват надежда за подобряване на ситуацията.
С нарастващия брой граждани на ЕС, които се чувстват несигурни за своето бъдеще, две трети от анкетираните (66%) са съгласни, че ЕС трябва да има повече компетенции за справяне с пандемията. В България 70% от запитаните са съгласни с това твърдение. Също така мнозинството от анкетираните в целия ЕС (54%) смятат, че Съюзът трябва да разполага с повече финансови средства за справяне с последиците от пандемията. 51% от българските респонденти споделят същото мнение.
За гражданите на ЕС е от изключителна важност средствата от ЕС да бъдат разпределени единствено за онези държави членки, които имат функционираща съдебна система и стабилно зачитане на общите европейски демократични ценности. Повече от три четвърти от анкетираните (77%) са съгласни, че ЕС трябва да предоставя средства на държави членки само при условие, че правителството им прилага върховенството на закона и демократичните принципи. Българските респонденти отразяват същото мнение и дори го надвишават с един процентен пункт - 78% от тях подкрепят това виждане.
Основният приоритет на разходите според европейските граждани трябва да бъде общественото здраве (54%), следвано от икономическото възстановяване и нови възможности за бизнеса (42%), изменението на климата и опазването на околната среда (37%), както и заетостта и социалните въпроси (35%). За българските респонденти приоритетните теми са общественото здраве (53%), образованиетои културата (49%), икономическото възстановяване и нови възможности за бизнеса (48%) и заетостта и социалните въпроси (37%)
Нагласите към ЕС са станали по-позитивни в сравнение с първото проучване от април/май тази година. Делът на респондентите, които са запазили позитивните си настроения към ЕС, устойчиво нараства от само 31% през април 2020 г. на 41% по данни от настоящото проучване. В България позитивно настроени са 38% от респондентите, което представлява увеличение от 3 процентни пункта в сравнение с предишното проучване. Независимо от това обаче, мнозинството от респондентите в ЕС остават недоволни от нивото на проявена солидарност или дори от нейната липса между държавите членки. Около половината от респондентите на европейско ниво (49%) заявяват, че са доволни от мерките, които са предприели техните правителства срещу пандемията от COVID-19 до този момент, като в същото време подобен дял (48%) определят мерките като незадоволителни. Нагласите са станали по-негативни в сравнение с последното проучване, отбелязвайки спад в задоволството по отношение на правителствените мерки. 32% от българските респонденти одобряват мерките, предприети от правителството, като на обратното мнение са 64% от тях.
На общоевропейско равнище повече от една трета от анкетираните (39%) отговарят, че пандемията от COVID-19 вече е оказала влияние върху личните им доходи, като за България такъв отговор са дали 53%. Други 27% от респондентите във всички държави членки заявяват, че очакват негативно влияние върху финансите си в бъдеще. В България нагласите са същите: 26% от запитаните отговарят, че в бъдеще очакват финансови проблеми, породени от пандемията. Данните показват, че младите хора и семействата с деца са по-силно засегнати от кризата: 64% от гражданите на възраст между 16 и 34 години вече са изпитали финансови затруднения под някаква форма, а 27% от респондентите с деца са прибягнали към личните си спестявания по-рано, отколкото са планирали. В пет от държавите членки повече от половината от анкетираните посочват, че пандемията вече е оказала влияние на личните им доходи: Кипър, Гърция, Испания, Румъния и България.
От началото на пандемията Европейският парламент е възложил три проучвания на общественото мнение в ЕС със специален фокус върху въздействието на COVID-19. Последната анкета беше проведена онлайн (по телефон в Малта) от Кантар между 25 септември и 7 октомври 2020 г. сред 24 812 участници от всички 27 държави членки. Проучването обхваща граждани на възраст между 16 и 64 години (16-54 в България, Чехия, Хърватия, Гърция, Унгария, Полша, Португалия, Румъния, Словения и Словакия). Квотите за пол, възраст и регион на национално ниво гарантират представителността на проучването. Обобщените резултати за ЕС се определят в зависимост от размера на населението на всяка държава, която е взела участие в проучването.
Водещи
-
Колко струва хлябът в съседните страни и с какво ДДС е обложен
Ето колко струва хлябът в съседните на България страни и с какъв ДДС е обложен.
14.01 | 12:46
-
Преговорите в търсене на мнозинство за кабинет с първия мандат на ГЕРБ-СДС продължават и днес
Това обяви номинираният за премиер Росен Желязков
14.01 | 12:30
-
Над 4000 души у нас са повалени от грип през миналата седмица
Грипът настъпва с пълна сила. До края на седмицата се очаква да бъде обявена предепидемична...
14.01 | 12:15
-
Росен Желязков: Докато всичко не е решено, нищо не е решено
По думите му все още не е ясно дали ГЕРБ-СДС ще отиде с папка с имена при президента.
14.01 | 11:59
Най-четени
-
Днес, 14 януари, ромската общност отбелязва един от най-значимите си празници - Василица,
В утрото на Василица малките сурвакари обикалят съседските домове, благославяйки за здраве,...
14.01 | 08:55
-
Пъзелът "Редовен кабинет": Ще има ли нова тройна коалиция?
„Искам да уточня, че всичко е предпоследно, въобще не можем да сме сигурни още, че такъв тип...
14.01 | 10:30
-
Доставките на азерски природен газ за България се очаква да бъдат подновени на 15 януари
Доставките на „синьото гориво“ за страната ни спряха на 7 януари по технически причини.
14.01 | 10:15