Тържества по повод 180-ата годишнина на Левски в цяло Силистренско 19.07 | 10:40

В самия областен град имаше две паралелни чествания

От Ивайло Ангелов

В Силистра, както и в различни общини на областта като Тутракан, Дулово, Алфатар, Главиница и други населени места, където има паметници на Васил Левски, бяха проведени тържества за 180-ата годишнина от рождението на Апостола на свободата - Васил Иванов Кунчев – Дякона. В най-големия град на Крайдунавска Добруджа то бе организирано от Община Силистра и партньори от неправителствения сектор (Общинският комитет "Васил Левски", Клуб "Традиция" и др.)

В него се включиха областният управител Ивелин Статев и представителите на управленския му екип, кметът на Силистра д-р Юлиян Найденов, заместник-областният управител Стоян Бонев и Елена Томова - главен секретар на Областна администрация, както и голяма част от служителите на държавната администрация. 

Венци пред паметника на Васил Левски бяха поднесени от името на всички държавни институции в областта, от неправителствени организации, от партиите - представени в 44-ото Народно събрание и в местния парламент и от много граждани, сред които и подрастващи.

Паралелно с това честване днес в Силистра се почита и Св. мъченик Емилиан Доростолски. Той е мъченик, почитан от Българската православна църква. Според житието му той е роден в град Доростол (днешния град Силистра), където и прекарва живота си като слуга (или роб) при градоначалника. Живее по времето на император Юлиан. Император Юлиан изпраща в Доростол нов управител, натоварен със задачата да изкорени християнството от града. Уплашени от славата му на много жесток управник, местните жители скриват от него, че сред тях има християни и обявяват, че всички се кланят на езическите богове. Доволен, той дава угощение на гражданите, но за ревностният християнин Емилиан е непоносимо самохвалството на управителя - езичник и по време на пира строшава с чук статуите на езическите богове в светилището.

За деянието е обвинен невинен човек, но разбирайки това Емилиан се явява пред управителя и признава вината си. Градът е глобен за укриването на християни, а самият Емилиан след изтезания е изгорен на клада край Дунав на 18 юли 362 г. Тази дата днес е денят на неговото почитане от църквата.

1948066

Водещи

Най-четени