Тържествена заря-проверка по случай Деня на независимостта (ВИДЕО) 22.09 | 19:30
Това е кулминацията в честванията

Както всяка година България сведе глава в знак на поклон и почит към първостроителите на съвременна България, които ни завещаха един пример за единство, пример за това как се печели национална кауза в най-тежките и най-преломни съдбини на България.
Тържествена заря-проверка във Велико Търново започнаха в църквата "Св. 40 мъченици", където на 22 септември 1908 година княз Фердинанд Първи прочита манифеста. Този държавнически акт беше пресъздаден отново чрез възстановка.
"С благословението на Всевишния провъзгласявам съединената на 6 септември 1885 година България за независимо Българско царство. Да живее свободна и независима България! Да живее българският народ!".
В крепостта Царевец с военен ритуал беше издигнат българският трибагреник. В словото си кметът на Велико Търново Даниел Панов призова държавниците ни да работят и да се борят за националните каузи с приемственост.
Заместник-председателят на Народното събрание Росица Кирова подчерта, че когато народ и държава ще бъдем силни, ако сме обединени.
Вицепрезидентът Илияна Йотова призова политиците да не се движат в действията си от тясно партийни интереси: "Предизвикателствата пред България не са едно и две. Имаме си достатъчно вътрешни проблеми. Тук сме в Европа на една крачка от една безпардонна война, която никой не може да обясни в 21-и век. Ето за това трябва да мислим, а не да поругаваме основния ни закон".
Много граждани се включиха в празника. Ето какво казаха те пред БНР.
"Един от най-добрите и най-велики дни за България, защото България получава пълна независимост и може да бъде с всички държави наравно в Европа и света".
"Това е нещо, с което можем само да се гордеем, че сме българи".
"Във всички случаи независимостта означава свобода и това, което са завещали дедите ни, се мъчим в съвремието да го възприемаме по същия начин. До колко успяваме, е отделен въпрос".
Кулминацията на честванията започна тази вечер от 19.30 часа с тържествената проверка заря на площад "Цар Асен Първи", а в нея се включии председателят на парламента Росен Желязков.
Водещи
-
Ново огнище на птичи грип е открито в Пловдивска област
Предприемат се всички мерки за ограничаване и ликвидиране на последствията
21.03 | 11:45
-
Скандалът расте! Тагарев брани парите на Чефо
Това е езикът на младите, отсече бившият министър
21.03 | 11:28
-
Близо половината от българите предпочитат настоящото правителство да продължи да управлява
Това показват данни от проучване на „Тренд”. Ето и подробностите:
21.03 | 10:45
-
Голяма промяна в културата! Повече пари за археолозите
Разходите за политика в областта на създаване и популяризиране на съвременно изкуство в...
21.03 | 10:15
Най-четени
-
Депутатите гласуваха на второ четене макрорамката на държавния бюджет за 2025 г.
Не се предвижда вдигане на данъци и се залага дефицит от 3% от БВП
21.03 | 05:42
-
Зрители са в потрес от лесбоаферата в „Хелс Китчън“
В последния сезон на кулинарното предаване „Хелс Китчън“ зрителите станаха свидетели на...
21.03 | 10:30
-
Слънчев петък, температурите тръгват нагоре
Максималните температури ще бъдат от 15°д о 17°C в цялата страна, а в района на Сандански - до...
21.03 | 08:00