Тъстът на Боби Михайлов купил пръв дюните в Несебър 04.01 | 11:26
При разтрогване на сделката за строеж върху имота, собственикът ще си търси правата в съда
Ако се стигне до разтрогване на сделката за строеж върху спорните земи в Несебър, собственикът на имота ще потърси правата си както в българския, така и в европейския съд. Това се закани Станимир Стоянов, който е управител на фирмата "Сле груп", купила имота и инвестиционния проект в Несебър.
Земята е препродадена на Стоянов за 4 милиона лева от първия му купувач Димитър Петров, който е тъст на Борислав Михайлов и се сдобива с имота срещу 1,140 млн. лева плюс още 2 млн. лева за инвестиционния проект. Това обясни земеделският министър Мирослав Найденов в Несебър.
На мястото е предвидено да бъдат изградени еднофамилни къщи, чийто строеж ще продължи две години, а ангажираните с тази работа са около 300 души.
Към момента фирмата на Стоянов доброволно е спряла строителството върху имота, докато излезе доклада на междуведомствената комисия, която бе сформирана вчера. Очаква се тя да излезе със становище до края на следващата седмица.
Земеделският министър Мирослав Найденов потвърди, че всичко по документите е изрядно.
Изтекли са абсолютно всички срокове за обжалване и ако се стигне до разтрогване на сделката, това трябва да стане чрез решение на съда и това обжалване трябва да бъде подадено или от екоорганизациите или от Министерството на земеделието и храните.
Найденов обясни, цитиран от агенция "Фокус", че през 2012 г. земеделското министерство продава земята, защото не му е нужна, тъй като се води урбанизирана територия. Така се процедирало с всички терени, които са урбанизирана територия, като продажбите стават по оценки на лицензирани оценители.
По думите му с един от първите актове на Държавната агенция по горите през 2008 г. проблемните 29 дка край Несебър са извадени от горския фонд. Имало е и становище на Министерството на околната среда и водите, че това не е терен, който има екологична стойност, поради което не се изисква екологична оценка.
Това решение дава основание на тогавашния кмет на Несебър инж. Магдалена Мандулева да одобри Подробен устройствен план, който се финализира със заповедта на държавната агенция по горите през 2008 г.
Министър Мирослав Найденов днес (4 януари) посети на място спорния терен в Несебър, за да се запознае лично с проблемите на въпросните 29 дка, които според еколози са дюни.
Пристигайки на място той бе видимо учуден, защото е смятал, че имота е на първа линия и, че около него няма нищо застроено, но се е оказало, че теренът е част от един комплекс.
"Отвсякъде – отстрани, отзад, отпред има строителство и се намира на няколкостотин метра от бреговата линия. Това, което си задавам като въпрос е останалият терен - застроеният същият като този ли е бил и дали е застроен по начина и процедурата, по които в момента този строеж се намира”, каза Найденов.
Министърът подчерта, че ще изчака решението на междуведомствената комисия от експерти и еколози, която трябва да установи дали теренът, предвиден за строеж е бил някога дюни.
Водещи
-
Правителството отлага със седмица представянето на проектобюджетите
Новият срок е 21 февруари
13.02 | 20:00
-
Паника от евентуално цунами в Турция
Преди дни Егейско море се отдръпна навътре, оголвайки суша, обмислят евакуация
13.02 | 19:30
Най-четени
-
Мъж беше нападнат до НДК, задържаните са криминално проявени (ОБНОВЕНА)
Все още се изяснява какъв е поводът за агресията
13.02 | 15:00
-
Столична община мобилизира 75 снегопочистващи машини за справяне със зимната обстановка в столицата
Специален режим на Витоша
13.02 | 08:54
-
Борисов: Ние сме за пазарна икономика, пазарът определя цените, всеки има да прави бойкоти, каквито иска
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира пред медиите бойкота на хранителните вериги днес.
13.02 | 10:30
-
Журналистът коментира първия контакт между Тръмп и Путин
"След първия официален разговор на Тръмп с Путин пред Украйна се очертаха три основни...
13.02 | 10:45