УМБАЛ "Свети Георги" със скандална версия за леталния изход с тийнейджъра, чиито родители разказаха страшна драма 21.09 | 13:01
Най-голямата болница у нас твърди, че има данни момчето да е получило травмата си в главата при кататстрофа, но да е потърсено лечение дни по-късно
Най-голямата болница в България - УМБАЛ "Свети Георги", реагира, след като родители на починал в лечебното заведение тийнейджър разказаха потресаваща версия, довела до леталния изход за детето им.
Позиция на УМБАЛ "Свети Георги" за починал пациент:
В отговор на множеството медийни запитвания Ви съобщаваме, че в лечебното заведение е назначена проверка във връзка с настъпилата смърт.
УМБАЛ "Свети Георги" вече е предоставила пълната медицинска документация на Окръжна прокуратура - Пловдив и информация по всички други въпроси, поставени от разследващите органи.
Новите сведения, получени в хода на извършваната проверка, са, че има данни пациентът да е пострадал при пътнотранспортно произшествие, като първоначално не е потърсил медицинска помощ. Доста по-късно след травмата и след появата на по-засилени симптоми на черепно-мозъчна травма, е потърсена квалифицирана помощ и момчето е било транспортирано от ЦСМП в Спешното отделение на болницата.
Назначени и извършени са съответните диагностични изследвания и пациентът е приет за лечение на черепно-мозъчната травма. Видът и обхватът на терапията са били обсъдени с целия колектив на клиниката. Терапията е била насочена към овладяване на състоянието и симптомите – лечение, насочено към намаляване на мозъчния оток.
За изясняване на причините за смъртта е била назначена съдебно-медицинска експертиза, но лечебното заведение не е запознато с резултатите от нея, тъй като материалите от досъдебното производство се разгласяват единствено по преценка на прокурора.
В лечебното заведение е назначена проверка, като се установява, че пациентът е бил наблюдаван, включително в деня на неговата смърт и е бил в съзнание и напълно контактен, след което влошаването му е настъпило внезапно.
Категорично не сме съгласни с твърденията на близките на починалия, описващи поведението на медицинския персонал в Клиниката по неврохирургия. Не бихме искали да коментираме в детайли тези твърдения и на този етап ще проявим разбиране към състоянието на родителите.
Въпреки неверните обвинения и медийния натиск, лечебното заведение ще се въздържи от изнасянето на повече подробности относно травмата, хронологията на събитията, лечението и състоянието на младежа.
Образувано е досъдебно производство, чиято цел е да изясни цялата фактическа обстановка и да прецени има ли данни за лекарска грешка и престъпление. Оказали сме пълно съдействие на органите на досъдебното производство и ще продължим да го правим.
Водещи
-
Покупателната способност у нас остава два пъти по-ниска от тази в Германия
България е №1 в ЕС по работещи на минимална заплата
14.11 | 13:15
-
Премиерът Желязков свиква спешно Съвета по сигурност
Името на особения управител се очаква до часове.
14.11 | 13:00
-
Средният общ доход на лице от домакинство в България достигна 3680 лева през третото тримесечие на 2025 година
Промяна в потребителската кошница
14.11 | 12:45
-
„Черен петък“: Как да се предпазим от некоректни търговци в месеца на намаленията?
Спасова даде съвет за няколко признака, по които могат да бъдат разпознати ненадеждни...
14.11 | 12:32
Най-четени
-
Бойко Борисов: Избраният за особен управител на "Лукойл" има опит и не е бил министър
Попитан дали обмисля ограничаването на бонусите в държавната администрация, той заяви, че е...
14.11 | 10:15
-
Слабо налягане и възможно замътване на водата в редица квартали заради авария в София
Ще бъдат засегнати Военномедицинска академя, и Александровска болница.
14.11 | 10:45
-
Тревожни данни за болните от диабет у нас
Счита се, че в България хората с диабет са около 770 000. Според изчисленията средно на всеки...
14.11 | 11:30
-
Днес е последният ден, в който шофьорите могат да карат автомобилите си с гуми, неподходящи за зимни условия
Изискването е от 15 ноември до 1 март всички автомобили да са оборудвани със зимни гуми или с...
14.11 | 11:00