Урните са отворени, чакат 6 834 278 да пуснат бюлетина за президент 06.11 | 07:00

Ще отговаряме и на въпросите на референдума, на 3 места избират и кмет

От iNews.bg

Днес в България се провеждат избори 2 в 1, а на няколко места дори ще бъдат 3 в 1. Освен да определим кой ще бъде новият президент на страната или поне кои двама кандидати ще отидат на балотаж, ако никой от номинираните не събере над 50% подкрепа от избирателите, ще участваме и в национален референдум с 3 въпроса. В 3 населени места пък ще бъдат проведени и избори за кмет.

Избирателните секции отварят врати точно в 7:00 ч., а хората ще могат да пускат бюлетините си до 20:00 ч. При натрупване на повече избиратели в края на деня, ръководството на Секционната избирателна комисия ще може и да удължи работното време на изборната секция до 21:00 ч., за да успеят всички желаещи да пуснат бюлетината си.

Изборът за нов държавен глава ще бъде между 21 кандидати. Толкова допусна ЦИК до бюлетината, след като двама отпаднаха. Най-голям брой от кандидатите бяха издигнати от инициативни комитети. Някои от които след това бяха подкрепени и от политически сили. Други пък направо бяха номинирани от партии, а трети – от коалиции.

Броят на българите в избирателните списъци, които ще могат днес да пуснат бюлетина за президент, са 6 834 278, сочат данните на ЦИК. Избирателните секции у нас ще бъдат 12 249. От които 162 са подвижни, 276 – временни, които ще бъдат разположени в затвори, болници, домове за възрастни хора и т.н. Извън територията на страната пък ще има общо 325 избирателни секции в 71 държави. Във Великобритания, тъй като все още е член на ЕС, те ще бъдат 53. В Турция и САЩ пък избирателните секции ще са по 35, колкото е максимумът за държава извън Евросъюза. В останалите страни по света секциите ще са по-малко.

Прогнозите сочат изключително висока за България избирателна активност. От една страна причина за това се очаква да стане задължителното вече гласуване. От друга пък доста от социологическите проучвания показаха, че много повече хора от обичайното имат намерение да отидат до урните.

Паралелно с бюлетината за президент ще пускаме и такава за референдума, но в друга урна. Въпросите, на които ще трябва да отговорим са 3:

- Подкрепяте ли народните представители да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура?

- Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и референдумите?

- Подкрепяте ли годишната държавна субсидия, отпускана за финансиране на политическите партии и коалициите, да бъде 1 лв. за един получен действителен глас на последните парламентарни избори?

Право на глас на референдума ще имат 6 832 288 български граждани, което е с 1990 по-малко от тези, които имат право на глас за президентските избори. Причината за разликата е, че при издаването на указа на президента за провеждането на референдума – на 8 август, не са имали постоянен адрес на територията на България, каквото е едно от изискванията. За да бъдат валидни резултатите от националното допитване, хората, участвали в него, трябва да бъдат поне колкото са били участниците на последните парламентарни избори. В конкретния случай това са тези през 2014 г., когато до урните отидоха 3 500 585 от имащите право на глас.

На 3 места в страната днес ще бъдат проведени и частични избори за кмет. Право да гласуват на тях имат 90 455 избиратели. Огромната част от тях - 88 882, са в избирателните списъци на столичния район "Младост". От останалите - 771 граждани ще могат да гласуват за кмет на Грохотно, а 802 - на Друмево.

Водещи

Най-четени