Уроци по отбрана влизат в учебните програми 20.02 | 14:29

Учениците ще преценяват дали да се записват за тези часове

От Елена Кирилова

Учениците в девети и десети клас ще имат уроци, свързани с отбраната на страната, съобщават от правителствената пресслужба.

По време на днешното си заседание министрите одобриха наредба за условията и реда за разкриване и осигуряване дейността на курсове по начална и специална военна подготовка във висшите училища и за подготовката на ученици от средните училища.

Наредбата е свързана с необходимостта младите хора да придобият повече знания и умения, свързани с отбраната, защита на населението и личната сигурност.

Сред причините за наредбата е и отменянето през 2007 г. на задължителната наборна военна служба.

Промените предполагат учениците в девети и десети клас в средните училища да имат задължителна подготовка по отбрана, която ще е по пет учебни часа, които ще бъдат взети от предвидените за час на класа.

Часовете ще се водят съвместно от класния ръководител и военнослужещ. Последният ще бъде определен със заповед на министъра на отбраната. Идеята е да бъде цивилен служител от териториалните структури на Централното военно окръжие или цивилно лице въз основа на сключен граждански договор.

Планира се учениците в девети клас да се запознаят със задълженията по отбраната на страната на всички български граждани. Освен това те ще учат повече за гражданско-военните отношения и за оказването на помощ на населението от въоръжените сили при кризи от военен характер.

Десетокласниците пък ще учат историята на въоръжените сили, мисиите и задачите, както и участието им в операции извън територията на България.

Решението на министрите е обучението на студентите да бъде доброволно, като ще могат да преминават курсове по начална или специална военна подготовка.  Началната предвижда придобиване на знания по строева, тактическа и огнева подготовка, действия при терористични актове, ядрена, химическа и биологическа защита и опазване на околната среда, инженерна подготовка, спасителни и евакуационни дейности, оказване на първа медицинска помощ.

Тези, които изберат специалната военна подготовка, ще учат за огнева, тактико-специална, свързочна и морска подготовка, оцеляване, топография, топогеодезия, ориентиране и общовойсково разузнаване.

Академичния съвет на всяко учебно заведение ще решава кой курс от Каталога на курсовете, обявен от министъра на отбраната, да включи в програмата на университета. Освен това ВУЗ-овете ще могат да определят и броя на участниците в него.

Министерството на отбраната ще дава средства от бюджета си за провеждането на обучителните курсове на студенти и ученици.

Водещи

Най-четени