Усвоили сме едва 21% от европарите 14.06 | 12:10
Загубите може да са както по-големи, така и по-малки, каза Златанова
До края на годината трябва да бъдат сертифицирани общо по всички европрограми 1,38 млрд. евро. Към 31 май са изпълнени едва 21% от целта.
Това заяви вицепремиерът и министър на правосъдието Зинаида Златанова на питане на депутата от ДПС Джевдет Чакъров и на червения Димчо Михалевски относно усвояването на евросредства.
По думите ѝ страната ни може да загуби 237 млн. евро, преизчислено към 6 юни.
"Става дума за потенциални загуби. Те може да са както по-малки, така и по-големи", заяви вицепремиерът и добави, че яснота ще има в края на годината.
По думите ѝ по Оперативна програма "Околна среда" могат да се изгубят 30 млн. евро, по "Регионално развитие" - между 73 и 123 млн. евро, по "Конкурентоспособност" - 50 млн. евро, "Административен капацитет" - 50 млн. евро, Програмата за развитие на селските райони – 100 млн. евро.
Тя посочи, че проблеми няма единствено при програма "Транспорт".
Министърът посочи, че са предприети мерки по всички програми, за да не се изгубят средства по програмите.
По думите ѝ по "Околна среда" са сключени договори над бюджета на програмата, по "Регионално развитие" са прекратени или замразени договори, по "Конкурентоспособност" са оптимизирани условията за кандидатстване, прехвърлени са недоговорени средства към нова процедура – технологична модернизация на малки и средни предприятия, както и съкращаване на срока за оценка на проекти от 3 на 2 месеца.
Към момента няма загубени средства по проекти, финансирани по структурните и кохезионния фонд.
Водещи
-
Лятна ваканционна програма на Министерството на образованието и науката
Над 4 000 безплатни занимания за деца и ученици са включени в нея
05.07 | 18:00
-
Никола Цолов с двойна победа на "Силвърстоун"
След като вчера беше най-бърз в спринта на легендарната писта, днес българинът доминира с...
05.07 | 17:40
-
Моторист загина на място при катастрофа край Плевен
Временно е ограничено движението по пътя в района на село Гривица
05.07 | 17:20
-
Вдигат доходния праг за получаване на детски надбавки
Промените са от 1 август и ще обхванат около 440 000 деца
05.07 | 17:00
Най-четени
-
Иван Демерджиев: Има данни за манипулирани регистри
Проверяваме източника на средствата за полетите на Пеевски, обясни вътрешният министър
05.07 | 15:00