Учениците ще са "пей сърце" през май 16.04 | 21:35
Голямата ваканция, която ги очаква, е поради струпването на изпити, избори и празници

Втората малка ваканция е около матурите и изборите за евродепутати. Тя започва на 21 май, когато е изпитът по български език за 7-и и 12-и клас, и продължава до 26-и включително, когато няма да се учи, за да могат училищата да бъдат освободени от изборните секции.
Тук струпването на почивни дни се налага, защото на 23 май са втората задължителна матура и изпитът по математика за седмокласниците. Със заповед на министър Анелия Клисарова денят между тях – 22 май, също става почивен.
Заради евровота се наложи Министерството на образованието да смени датата на един от изпитите в 7-и клас. Националното външно оценяване за културнообразователна област "Обществени науки, гражданско образование и религия" ще се проведе на 29-и вместо на 26 май.
Изборите ще объркат малко и абитуриентите, защото дворовете на училищата ще се заключат в 13 часа на 24 май, тъй като за следващия ден в сградите ще бъдат разположени избирателни секции. Местната власт заедно със структурите на МВР и училищните директори ще уточнят маршрутите за празничните шествия за Деня на славянската писменост, както и алтернативни места, където могат да се събират абитуриентите и техните близки на 24 и 25 май.
До това решение се стигна след съвместна среща на представители на просветното министерство, МВР, Централната избирателна комисия и Националното сдружение на общините. "Няма никакъв проблем, нашите абитуриенти са интелигентни хора и решиха въпроса. Ще се съберат в парка пред кино "Арена" в кв. "Младост" и оттам ще тръгнат за ресторанта", обясни директорката на столичното 32-ро училище "Св. Климент Охридски" Нели Костова. Балът на випуска е на 24 май.
В същия ден е и тържеството на Френската гимназия. "Нямаше драми, че изпращането няма да е в двора. Учениците сами си избраха да се съберат в западната част на "Св. Александър Невски", каза директорката Емилия Богданова.
Водещи
-
Нов политически сезон - нови заявки
По думите му България през 2025 г. е в будна кома и се е превърнала в държава на абсурда - уж...
03.09 | 17:58
-
Черният леопард е забелязан край Дупница
На мястото е извършен обход от полицейски екип, но не са открити следи, които да потвърдят...
03.09 | 17:40
-
Путин заяви днес, че е готов да се срещне с президента на Украйна Володимир Зеленски
"Ако Зеленски е заинтересован от среща, нека дойде в Москва и срещата ще се състои. Ако...
03.09 | 17:20
-
По-тежки обвинения за Никола Бургазлиев след смъртта на Христина, премазана от АТВ
Очаква се наблюдаващият прокурор, който ще поеме делото, да прецени за евентуална...
03.09 | 16:59
Най-четени
-
Кирил Петков е с нова визия – пуснал си е брада
Това стана ясно днес при старта на новия политически сезон, който започна след 33 ваканция на...
03.09 | 13:30
-
Цончо Ганев: Народът обеднява с всеки един ден преди еврозоната
"Политиките, които води правителството, са пагубни, задлъжняваме с колосални темпове - 16...
03.09 | 11:15
-
Над 1500 пощенски станции са готови технически за въвеждането на еврото
Електронен пенсионен картон улеснява пенсионерите
03.09 | 09:21
-
Василев: Какво дири вицепремиерът на евроатлантическия кабинет в Китай
"Държавата е завладяна от Борисов и Пеевски, премиерът е фигурант", допълни той.
03.09 | 12:15