Фандъкова: Преди 10 години имахме общо 25 социални услуги, днес те са 86 15.01 | 09:12
Ще бъдат създадени 9 нови социални услуги за пълнолетни лица с увреждания и възрастни хора

Преди 10 години, когато започнахме работа социалните услуги бяха 25. Днес социални услуги за деца и възрастни са 86, а отделно 25 са клубовете на пенсионера и инвалида, които на практика изпълняват функцията на дневни центрове. Целта е създаване на по-добри условия за активен живот на хората. Това съобщи кметът на София Йорданка Фандъкова при подписването на договор за изграждане на нови 9 социални услуги.
Кметът Фандъкова и заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Деница Николова подписаха в Столичната община договор за изпълнение на проекта "Подкрепа за деинституционализация на социалните услуги за възрастни и хора с увреждания".
Проектът се финансира чрез Оперативна програма "Региони в растеж" 2014 - 2020 г. и предвижда ново строителство за осигуряване на подходяща и ефективна социална инфраструктура в два обекта, чрез които ще бъдат създадени 9 нови социални услуги за пълнолетни лица с увреждания и възрастни хора. Услугите ще са разположени в районите "Витоша" и "Нови Искър". Общата стойност на предвидените дейности е над 5 млн. лв., като това са 100 процента безвъзмездна финансова помощ.
Кметът Фандъкова каза, че това е част от усилията им да направят цялостна реформа в сферата на социалните услуги. Договорът е за изграждане на девет сгради - една в район "Витоша", в Княжево и осем в район "Нови Искър". В Княжево обектът е в двора на съществуващия център за пълнолетни лица с деменция, като новата сграда ще е с капацитет за 40 души и ще бъде Дневен център за подкрепа на лица с различни форми на деменция и техните семейства.
В "Нови Искър" в кв."Подгумер", където понастоящем има Дом за пълнолетни лица с умствена изостаналост и Защитено жилище за лица с психични разстройства, ще бъдат изградени 8 сгради за създаване на 8 нови резидентни социални услуги - Център за грижа за лица с умствена изостаналост и Центъра за грижа за лица с психични разстройства, с капацитет общо 120 лица.
Кметът Фандъкова посочи, че Столичната община успя да закрие всички домове за деца от стар тип - седем дома за деца, един социално-учебен професионален център за младежи. Разкрити са общо 23 центъра за настаняване от семеен тип.
Заместник-министър Деница Николова посочи, че проектът е свързан с подкрепата на социални услуги за възрастни с умствена изостаналост, деменция и психични разстройства. Тя отбеляза, че благодарение на средства по оперативната програма в цялата страна се изграждат условия, подходящи за такъв тип хора.
Водещи
-
Софийският районен съд осъди Васил Михайлов, син на пернишкия прокурор Бисер Михайлов
Прокуратурата настояваше за по-тежко наказание от 11 години и 11 месеца лишаване от свобода и...
11.04 | 17:40
-
Столично училище жертва входа си заради хазартна зала
Драматичният случай се е разиграл през 2019-2020 г., когато училището получава нареждане от...
11.04 | 17:20
-
Протест в памет на Сияна ще блокира пътя край Телиш
Обходни маршрути и организация на движението
11.04 | 16:59
-
ГДПБЗН с нова техника и важни препоръки за Великден
Увеличение на засегнатите от пожари площи
11.04 | 16:45
Най-четени
-
Шефът на АПИ към бащата на Сияна: Апелирам да даде конкретни имена на заплашвани служители
"Никой никога не е заплашвал или спирал служители на Агенция „Пътна инфраструктура“ да...
11.04 | 14:45
-
Кирил Петков: Пеевски е звънял като луд на всякакви министри
Неговото изявление е продължение на думите на Андрей Цеков от вчерашния ден, който твърди, че...
11.04 | 11:33
-
Петков:Андрей Цеков е получил закана, че ако продължава да се споменава Иван Мирински ще има проблеми
Съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков коментира актуални теми в НС.
11.04 | 10:45
-
Брокер с прогноза за цената на имотите при влизането ни в еврозоната
Първият фактор - високото търсене повишава цената. Освен това има и ниско предлагане.
11.04 | 14:30