Феноменът „електронно обучение” 06.04 | 07:50
Открива се първа международна конференция „Електронно, дистанционно...или обучението на 21-ви век” в СУ

Интегралният университетски център за изследване, създаване и осигуряване на качествено електронно учене на Софийски университет инициира своята първа международна конференция, посветена на феномена "електронно обучение”. Тя ще се състои в периода 6-8 април в Ректората на Софийски университет. Началото й е в 9 часа днес в Аулата на Софийски университет.
Центърът за електронно обучение е създаден с финансовата помощ на Фонд Научни изследвания и Структурни фондове, Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси”. Той се надгражда върху съществуващи звена в Софийски университет и обединява научно изследователската и преподавателска експертиза на академичния състав на най-стария и престижен университет в България в областта на теорията и практиката на електронното обучение.
С наименованието на конференцията "Електронно, дистанционно...или обучението на 21-ви век” се опитва да се провокира идеята за симбиозата на технологиите и обучението по начин, който ще направи тяхното разграничаване ненужно и невъзможно в близките десетилетия. Ученето с помощта на технологии и неговата мобилност и отвореност приемаме за иманентни характеристики на ученето на бъдещето. При това на близкото бъдеще.
Гост лектор на конференцията ще бъде Ричард Нос, професор по математика в Института по образование към Лондонския Университет и съпредседател на London Knowledge Lab, който ще изнесе пленарен доклад на тема: "Да научиш ненаучаемото - да преподаваш неподлежащото на преподаване" ("Learning the unlearnable, teaching the unteachable").
Широкият спектър от научна проблематика ще бъде представен в шест тематични секции:
- Методологически, теоретични, практически, нормативни и технологически аспекти на интегриране на информационните и комуникационни технологии (ИКТ) в обучението;
- Технологични решения за подпомагане и осигуряване на обучението;
- Роля на технологиите за предоставяне на равен достъп до образование;
- Качество на подпомогнатото от технологии учене и преподаване;
- Добри практики на използването на ИКТ в разнообразен образователен контекст;
- Подготовка на учителите за използване на технологиите обучението.
Темата на конференцията привлече интереса на водещи изследователи, млади учени, преподаватели и учители от всички степени на образованието. Включените в програмата доклади са обединени от логическата връзка теоретико-методологически и практически аспекти на електронното обучение.
Изключително ценни са добрите практики на използването на ИКТ, споделени от учителите, които са доказателство, не само за широкия спектър от възможности на ИКТ в образователния процес, но и за превръщането им в обект на изследване и педагогическо осмисляне.
В контекста на образователната реформа и концепцията на Министерството на образованието, младежта и науката от 22. 03. 2011 г. електронното обучение вече не трябва да се възприема като иновационно решение, а една от възможностите за повишаване качеството на образователния процес, за осигуряване на равен достъп до образование и за създаване на привлекателна и ангажираща образователна среда.
Водещи
-
България сече златна монета от 100 евро
БНБ пуска шест възпоменателни пари догодина, последната златна монета в лева ще е с лика на...
14.07 | 19:45
-
Световните ни шампионки по волейбол за девойки до 19 години се завърнаха в България
Тимът ни детронира актуалните шампионки от САЩ
14.07 | 19:15
Най-четени
-
Тежка година за българското овощарство – след катастрофалните загуби при черешите, сега и реколтата от праскови
Последният удар идва от бурята в Сливенско, придружена с ветрове със скорост до 100 км/ч,...
14.07 | 10:59
-
Надежда Йорданова: Подготвяме вот на недоверие през септември
Йорданова изрази мнение предстоят ли нови избори в страната.
14.07 | 09:59
-
ТОП 10 на силно енергийните места у нас
14.07 | 16:15