Финансирането до 2020 ще стигне само за АМ „Струма“ и АМ „Хемус“ 19.04 | 20:56
Годишно на инфраструктурния пазар ще се възлага работа за 400 млн. евро
Разработената от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) програма за следващия програмен период няма да може да бъде финансирана изцяло. Това каза Асен Антов, ръководител на Националната компания "Стратегически инфраструктурни проекти" по време на конференция "Да изградим промяната. България: инфраструктура и проекти за растяща икономика на Страната". Общите средства, които ще бъдат налични през следващия програмен период до 2020 година от всички финансови източници - еврофондове, Европейска и Световна банка се очаква да бъдат около 3,5 до 4 млрд.евро. Годишно на инфраструктурния пазар ще се възлага работа за около 350-400 милиона евро, посочи Асен Антов.
През 2009 бе направен задълбочен анализ от МРРБ с цел формулиране на приоритетите за следващия програмен период. Анализът бе готов през 2010 и в резултат на него бяха формулирани точни и ясни приоритети, а именно изграждането на 7-те магистрали. Това е една нова програма и общата й стойност надхвърля 4 млрд. Евро, заяви специалистът. Очаква се средствата от европейските фондове да не надвишат 2 млрд. евро, което означава, че ще могат да се финансират единствено най-важните проекти, а те са АМ "Струма" и АМ "Хемус", обясни Антов.
Общата стойност на АМ "Струма" се очаква да възлезе на 1 млрд. евро, а на тази на АМ "Хемус" на над 1 млрд.евро.
Основният източник в момента за финансиране са средствата от ЕС и то по програмите ОП"Транспорт" и ОП"Регионално развитие". По ОП "Транспорт" средствата са близо 1 млрд. евро, а по ОП "Регионално развитие са около 250 милиона.
Интерес представляват и условията при, които се възлагат търговете за инфраструктурните проекти, коментира Антов.
В момента се провеждат известни промени в начина, по който ще се търгуват инфраструктурните проекти особено по-големите, поясни той. Големите проекти ще се търгуват двустепенно, т.е с преквалификация. Това ще облагодетелства по-големите фирми. Друга промяна е, че в търговете започна да се върви от най-ниски цени към комплексна оценка на офертите, а за по-големите договори ще бъдат използвани международно признати договорни условия.
Много е важно, когато се разработват програми с участието на публичната администрация и частния сектор условията и правилата за участие да бъдат предварително съгласувани и уточнени така, че всички да намерят икономическия смисъл от участието си в програмата, поясни председателят на УС на УниКредит Булбанк и заместник-председател на КРИБ Левон Хампарцумян. Според него икономическата среда трябва да бъде предсказуема, постоянна и да дава възможност за устойчиво бизнес планиране, за да има интерес от инвеститорите у нас.
Хампарцумян увери, че банките са мотивирани да играят положителна роля в икономиката и да помогнат на инфраструктурните проекти да се случат.
Според банкерът има тенденция банките да бъдат обвинявани за всичко.
Ако си представим свят без банки те ще бъдат заместени от сарафи, чейндж бюра, финансово-брокерски къщи и други полумафиотизирани лихвари. Лошите банки няма да ги има, но едва ли ще бъде по-добре за клиентите и икономиката", коментира Хампарцумян.
Водещи
-
Търсят дом за кучето на изчезналото дете от с. Конаре, майката не го иска
Животното е в окаяно състояние - видимо недохранено
23.12 | 18:00
-
Досиетата Х: НЛО кръжи над Балкана, блести като Витлеемската звезда
Странното небесно знамение е наблюдвано от Казанлък, Шейново и Ямбол
23.12 | 17:40
-
МС разпредели десетки милиони за министерства и болница
Програмата за украинските бежанци се удължава до март догодина
23.12 | 17:00
Най-четени
-
Как мъж се сдоби с глоба за нарушение в София, без колата му да е мърдала от Пловдив
Какво е обяснението на Центъра за градска мобилност?
23.12 | 12:00
-
Пеевски: ДПС напуска АЛДЕ! Имаме ценностен разлом
Решението е взето след задълбочен анализ и дебат в партията, свързан с бъдещето и базисните...
23.12 | 13:00