Финландия смекчава позициите си за нашето членство в Шенген 14.11 | 18:59
Мнението на холандците обаче засега изглежда непоклатимо
Финландия смекчи несъгласието си с присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство, предаде Reuters, цитирана от БТА. От агенцията се позоваха на казаното от министъра по европейските въпроси на Финландия Александер Стуб.
По негови думи, страната му ще потърси компромисно решение и предлага двуетапен подход - първо отваряне на въздушните и морските граници с България и Румъния. Това може да стане през март 2012 година. През юли ще бъде обсъдено пък отварянето на сухопътните граници, обясни още министърът.
Финландия е внимателна с действията си относно Шенгенското пространство, защото иска да го направи "непропускливо", а въпросите, свързани с международната престъпност, върховенството на закона и мерките за борба с корупцията - да бъдат решени.
Откакто станаха членове на ЕС нито България, нито Румъния успяват да убедят останалите държави в общността, че ефективно се борят с корупцията и особено относно ефективността им в мерките срещу организираната престъпност, коментира Reuters.
От агенцията припомнят още, че освен Финландия и Холандия изказа своите съмнения относно членството на България и Румъния в Шенген. Останалите държави, членуващи в зоната, обявиха през септември, че смятат двете държави за достатъчно добре подготвени.
Засега мнението на холандците остава без промяна, а за да влязат София и Букурещ в пространството е необходимо пълно единодушие.
Водещи
-
Крум Савов: Радев ще даде заявка за бъдещ премиер
Вероятно заместничката му Илияна Йотова ще определи датата на предрочните парламентарни избори
19.01 | 20:26
-
Президентът: Предстои ни битката за бъдещето на Отечеството ВИДЕО
Пълният текст на обръщението към нацията
19.01 | 20:22
-
Димитър Ганев: Радев няма време да регистрира партия
"Радев избра сега да подаде оставка, за да не участва в процеса на съставяне на служебен...
19.01 | 20:19
-
Костадин Костадинов: С нетърпение очаквам бившия президент на предизборните дебати - ако има смелост да се яви
Ще му се наложи да отговаря на много въпроси, от които вече няма да може да се крие, както го...
19.01 | 20:16
Най-четени
-
Какво следва, ако Румен Радев и Илияна Йотова подадат оставки
И докато гадаем за последното, ето какво казва Конституцията:
19.01 | 12:45
-
Оставате без работа? Вижте обезщетенията, които можете да получите и при какви условия
Важно уточнение: Ако сте напуснали по ваше желание, обезщетението може да се ограничи до...
19.01 | 09:45
-
Фалшива реклама с образа и гласа на софийски свещеник
От митрополията предупреждават обществеността да не се поддава на подобни манипулации.
19.01 | 14:30
-
Новите автобуси в София ще отговарят на всички изисквания за безопасност
Той посочва, че няма да се закупуват автобусите, чиито снимки циркулират в медиите, а водещи...
19.01 | 11:15