Фюле: България и Румъния поставиха под въпрос процеса за присъединяване към ЕС 26.06 | 16:19

Хранилищата без руски газ може да усложнят ситуацията в общността

От iNews.bg

България и Румъния поставили под въпрос надеждността на процеса за присъединяване към ЕС. Това заяви ресорният еврокомисар Щефан Фюле пред EurAktiv. Коментарът му идва дни преди да Молдова, Украйна и Грузия да подпишат споразумението за асоцииране към ЕС. Той посочи, че след влизането на двете източноевропейски държави в общността беше решено те да бъдат подложени на специален механизъм – този за оценка и сътрудничество. Той има за цел да следи напредъка на страните в борбата с организираната престъпност, корупцията и съдебната реформа.   

Фюле признава, че големият проблем, появил след предишното разширяване на съюза, е бил да се върне вярата, че процесът за приемане на нови страни членки е надежден.  

След тежкия опит с България и Румъния кандидатките да се присъединят ще трябва да доказват, че законодателството на Евроблока се прилага не само на хартия, стана ясно от думите на комисаря. 

"Преди да започна да работя в ЕК, страните членки разполагаха само с няколко инструмента да повлияят или спрат разширяването. Сега те разполагат поне със 100. Ние не искаме да забавяме процеса по никакъв начин. Но сега всека държава членка има редица възможности да следи качеството на подготовката за присъединяване", каза Фюле. Той допълни, че страните в ЕС са се уморили от темповете на разширяване. 

Еврокомисарят коментира и спирането на доставките на газ за Украйна от страна на Русия. Той заяви, че има време до започването на зимата и отоплителния сезон. "От друга страна обаче, ние знаем, че празните хранилища без синьо гориво от Русия може сериозно да усложнят ситуацията в общността. Поради това ние не искаме да чакаме Киев и Москва и ще заемем активна позиция и ще се обърнем към двете страни", заяви той. Фюле каза, че комисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер подготвя двустранни преговори между Москва и Киев и планира следващия месец да ги покани на тристранни преговори. 

Комисарят изрази готовността на ЕС да направи всичко възможно, за да сближи позициите на двете спорещи страни, за да не бъде застрашена енергийната сигурност на страните от общността, както и да бъде увеличена надеждността на транзита през Украйна. 

На въпрос, какъв е потенциалът да се достигне до споразумение, той заяви: "Украйна иска нов договор за доставки, в който цените на газа да са същите като на европейския пазар. Контрактът, подписан през 2009 г., съдържа няколко "нестандартни процедури", като сред тях е така наречената вземи или плати. Според нея Киев трябва да плаща за определено количество газ, независимо дали има нужда, и ще вземе цялото количество. Цените за Украйна са много по-високи от тези за ЕС. Русия от своя страна след това намали цената като политическа отстъпка. Всичко друго подлежи на дискусия.

Водещи

Най-четени