Хазната събрала с 1.7 млрд. лв. повече 19.11 | 11:25

Когато държавата си е на мястото, тя може да събира приходи, заяви в парламента Владислав Горанов

От iNews.bg

С 1.7 млрд. лв. повече пари са постъпили в държавната хазна до 17 ноември т.г. спрямо същата дата на 2014 г. Това заяви министърът на финансите Владислав Горанов по време на дебатите при гласуването на първо четене на бюджета за следващата година.

Според министъра Бюджет 2016 е стабилен, реалистичен и резултатен. Сред приоритетите са инвестициите в инфраструктура, регионално развитие, благоустройство и транспортната инфраструктура на страната са сред ключовите приоритети на правителството и в бюджета за следващата година.

Относно една от ключовите думите, с които министърът описа бюджета за догодина – реалност, той добави, че законът отчита всички реалности и потребности за следващата година. "Целта е дефицитът през 2016 г. да бъде в размер на 2% от БВП. Приходите по консолидираната фискална програма за 2016 г. се очаква да бъдат в размер на 37.4% от БВП, а разходите са планирани с 2% повече в размер на 39.4%. Осигурителната политика и догодина ще бъде ориентирана и към подкрепа на икономическия стремеж. Тя предвижда и да се запазят размерите и съотношението на осигурителните вноски за фондовете за ДОО и НЗОК за 2016 г.”, заяви Горанов. По думите му, когато държавата си е на място, тя може да събира приходи и това се вижда от постигнатите резултати.

Министърът бе категоричен, че с избора на новото ръководство на БНБ държавата е подредила функциите си, така че да има имунитет срещу опити за недобросъвестни действия при управлението на парите на хората.

"Уроците са прочетени от всички и финансовата ни система е в стабилност. В края на миналата година гарантирахме, че правителството ще бъде коректен платец към всички, към които има задължения. До края на тази година приключва програмният период 2007-2013 г. Това е причината актуализацията на бюджет 2015 г. да е неизбежен”, каза още Горанов.

Според него колкото и критики да бъдат отправени към държавния бюджет за следващата година, управлението е стабилно, а макрорамката е правилна.

"Без нужните реформи няма как да стигнем темповете на растеж на страните, които решават по много по-функционален начин структурните си дисбаланси. Уроците са прочетени от всички и има стабилна финансова система", продължи той.

Източник: Econ.bg

Водещи

Най-четени