Харчим най-много за храна, алкохол и цигари 15.08 | 16:50

На трапезата на българина има най-вече хляб, яйца и зеленчуци, месото е едва на четвърто място

От Кристиан Костурков

Българите харчат най-много пари за храна, алкохол и цигари. Това показват данните на Националния статистически институт (НСИ) за доходите и разходите на родните домакинства през второто тримесечие на 2016 г. Сметките и поддръжката на дома пък са второто по големина перо в харчовете на българина. На трето място се нареждат изхарчените суми за транспорт и телекомуникации. Разходите за здраве на нашенеца заемат четвърто място, следвани от данъците. Най-малко пари от семейния бюджет пък отиват за покупка на нови дрехи и обувки.

Според изчисленията на НСИ харчовете за храна, алкохол и цигари в едно домакинство през периода април-юни 2016 г. са възлизали средно на 357 лв. Това обаче представлява намаление от 3.1% в сравнение със същия период на 2015 г., когато въпросният разход е бил 269 лв. Освен това трябва да се отбележи, че спадът идва от храната, тъй като за изтеклата година парите, отделяни за алкохол и цигари остават без промяна – 51 лв. месечно. Намаление се отчита и при изхарчените пари за сметки за ток, парно, вода и поддръжка на жилището. За година те са спаднали с 1.7 на сто до 178 лв. на месец. Разходите ни за транспорт и комуникации също са спаднали – с 2.9% до 122 лв. месечно. Увеличение и то с над 14 на сто обаче има при разходите за здраве. Между второто тримесечие на 2015 г. и същия период на 2016 г. те са нараснали от 55 на 63 лв. на месец, отчита НСИ. С 1 лв. по-малко пък сме започнали да отделяме на месец за дрехи и обувки и така средният разход по това перо на едно домакинство е 36 лв.

Данните на статистиката показват, че на трапезата българинът слага най-често хляб и хлебни изделия, яйца и зеленчуци. Следват плодовете киселото мляко, картофите, прясното мляко и едва тогава идва месото. За периода април-юни т.г. домакинствата у нас са консумирали средно по 8.3 кг месо. Колбасите пък са били 3 кг, като при тях се наблюдава спад от 200 грама спрямо аналогичния период на 2015 г.

НСИ отчитан, че през второто тримесечие на т.г. средният месечен разход на 1 лице от домакинство у нас е намалял с 1.5% в сравнение със същия период на м.г. и вече възлиза на 1076 лв. В същото време приходите са се увеличили с 3 на сто до 1239 лв. Основно те идват от работна заплата – 54.8%. Пенсиите се нареждат на второ място с 29.3%. Доходите на едно лице от самостоятелна заетост съставляват 6% от общите, а тези от социални помощи – 3.7 на сто. С приходи извън работната заплата се пълни 2.6% от семейния бюджет, а с доходи от собственост – едва 0.3%.

Водещи